Czy zmiana przestrzeni społecznej może się zacząć od ogrodu?


W kwietniu 2010 r. Husqvarna i Gardena po raz drugi opublikowały "Global Garden Report", w którym przedstawione są trendy w ogrodnictwie, zidentyfikowanie na podstawie wpisów w blogach, poświęconych tej tematyce na całym świecie.

Zdanie autorów raportu rok 2010 w ogrodach będzie oznaczał wzrost poczucia indywidualizmu i wypieranie „naśladownictwo”. Uprawianie ogrodu staje się sposobem na wyrażenie siebie, przy wykorzystaniu przestrzeni zewnętrznej.

Ogrodnictwo oznacza co raz częściej powrót do naturalności, w tym wykorzystania jadalnych produktów ogrodu. Hasło "kuchnia ogrodowa” jest najpopularniejszym trendem wśród ogrodniczych bloggerów na całym świecie. Jedną z głównych przyczyn rozwinięcia tej ogrodniczej mody, było przeznaczenie części trawinka przy Białym Domu, przez Michelle Obama, na organiczny, warzywny ogród.

Raport przedstawia dziesięć głównych trendów w ogrodnictwie. Przynajmniej dwa z nich mają silne oddziaływanie społeczne: "Społeczny ogród", "Miejski Ogród". Zwłaszcza opis charakterystyki "Miejskiego Ogrodu", pokazuje, że pojawia się tendencja odchodzenia od traktowania ogrodu, jako przestrzeni osobistej na rzecz tworzenia przestrzeni sąsiedzkich.

Kuchnia ogrodowa
Uprawa warzyw, owoców oraz ziół na własny użytek jest obecnie największym światowym trendem, zrzeszającym coraz większą liczbę osób. Główne przyczyny tej popularności to: oszczędność pieniędzy, czasu i co najważniejsze -zwiększenie świadomości skąd pochodzą produkty i w jaki sposób są uprawiane.

Organiczny Ogród
Sprzeciw wobec stosowania pestycydów i sztucznych nawozów w produkcji spożywczej to drugi silny trend w ogrodnictwie. Dlatego też, naturalne ogrodnictwo staje się coraz bardziej powszechne, dając konsumentom dostęp do zdrowych i tanich warzyw oraz owoców. Podobnie jak Kuchnia Ogrodowa, ten trend również zyskuje coraz większą popularność - jako część praktycznego podejścia do ogrodnictwa. Podobną tendencję obserwowaliśmy w krajach zachodnich na przełomie lat 40 tych i 50 tych XX wieku.

Ogród dobrego samopoczucia
Przez stresujący tryb życia, u zdecydowanej większości społeczeństwa, wzrasta potrzeba posiadania „bezpiecznego raju” we własnym domu. Coraz więcej właścicieli przydomowych ogrodów zmienia je w oazy spokoju – miejsca gdzie natura jest idealnie dostosowana do ich charakteru i potrzeb. W roku 2010 własny zieleniec stanie się miejscem odprężenia i relaksu po ciężkim dniu pracy. Ogród będzie miejscem regeneracji i co najważniejsze „połączenia” z naturą, wywierając kojący wpływ na nastrój właściciela.

Artystyczny ogród
Styl, rozumiany jako dbałość o wyjątkowy wygląd, zawsze pełnił ważną rolę w codziennym życiu każdego z nas. Do tej pory poczucie estetyki dotyczyło w największym stopniu ubrań, wystroju domu lub samochodu. Jednak w nadchodzącym roku na pierwszy plan wysunie się projektowanie charakteru własnego ogrodu. Chęć stworzenia pięknego zieleńca często wymaga pomocnej ręki eksperta. Stylizowanie przestrzeni zielonych pozwala ogrodnikom na wyrażenie ich osobowości, przemieniając zwykły, powszedni ogród w dzieło sztuki.

Ogród pełen dziczy
W przeciwieństwie do wystylizowanych, artystycznych ogrodów, istnieje także, coraz popularniejszy trend zorientowany na kreowanie naturalnej dzikości przyrody – tak jak ma to miejsce m.in. w krajach zachodnich. Zamiast uporządkowanej, dobrze zorganizowanej przestrzeni zielonej, część ogrodników pozwala naturze podążać swoim własnym kursem. W ten sposób podkreślają swoją niezależność wobec konwencjonalnego spojrzenia na ogród, a przy okazji mogą oszczędzić czas i pieniądze.

Społeczny ogród
Warto zwrócić uwagę na dynamicznie rosnącą tendencję polegającą na metamorfozie ogrodu w strefę społeczną, będącą przedłużeniem zewnętrznej przestrzeni życiowej. Dowodem na to jest coraz większy wybór mebli ogrodowych, pozadomowych sprzętów do przygotowywania posiłków oraz wzrost wydatków na sprzęty do ogrzewania patio. Nasze ogrody stają się miejscami spotkań ze znajomymi, gdzie oprócz rozrywki można przygotować takie imprezy jak wesela, urodziny lub jubileusze.

Miejski Ogród
Łatwo błędnie założyć, że miejskie, betonowe przestrzenie nie sprzyjają uprawie roślin, ale w roku 2010 spodziewana jest potężna eksplozja miejskiego ogrodnictwa. Nawet jeżeli tereny w miastach są silnie zurbanizowane, nie powstrzymuje to młodych ogrodników przed podejmowaniem działań, mających pomóc „przeżyć” roślinom w mieście. Ogrodnictwo staje się formą aktywizmu społecznego. Światowy fenomen Partyzanckiego Ogrodnictwa w przestrzeni publicznej, jest dowodem, że brak zieleni w centrach miast nie jest wystarczającym powodem, aby powstrzymać jej rozwój.

Zaprojektowany ogród
Jest to trend zupełnie przeciwny, do trendu – Dzikość natury. Radość pochodząca z ciężkiej pracy i wysiłku w ogrodzie, która przynosi zamierzone efekty, nigdy nie straci na popularności. Wielu ogrodników uważa, że piękny ogród to taki, w którym wszystko jest zaplanowane i pod stałą kontrolą.

Ogród w doniczce
Zauważyć można wzrost popularności kompaktowych zieleńców na całym świecie, ponieważ nie każdy posiada obszerną przestrzeń, przeznaczoną do prowadzenia ogrodu. W 2010 roku będziemy świadkami wzrostu tej nowej fali ogrodnictwa, zwłaszcza jeśli chodzi o uprawę warzyw w donicach i pojemnikach. Jest to także poniekąd konsekwencją kryzysu ekonomicznego – ludzie uprawiają warzywa na własny użytek.

Ogród w szklarni
Dla ogrodników – bloggerów szklarnia jest czymś o wiele ważniejszym niż tylko miejscem do uprawy roślin. Jest ona zwieńczeniem pewnego rytuału - przejścia od roli zwykłego do profesjonalnego ogrodnika. Posiadanie własnej oranżerii jest wyrazem wysokiego statusu wśród społeczności blogosfery. Każdy pasjonat ogrodnictwa, chce posiadać własną szklarnię.