Jak uczyć dzieci designu? - przykłady: Wielkie projektowanie


Od 9 maja do 13 czerwca Fundacja SPOT. oraz Księgaręka organizują w Poznaniu dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat warsztaty design'u „Wielkie Projektowanie”.

„Wielkie Projektowanie” to nie tylko wprowadzenie dzieci w świat designu, poprzez wspólna pracę twórczą z zaproszonymi projektantami, ale poszerzenie zdobytej wcześniej, przez dzieci, wiedzy na I edycji warsztatów pt. „Szkoła Młodego Designu”.

Podczas warsztatów, uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki projektowania architektury, architektury wnętrz oraz sztuki użytkowej. Zaproszeni goście opowiedzą dzieciom o zasadach oddziaływania kolorów i form na nasze samopoczucie, zdrowie i wydajność pracy. Młodzi uczestnicy warsztatów dowiedzą się o znaczeniu ergonomii i o tym jak przestrzeganie jej zasad wpływa na wygląd przedmiotów codziennego użytku.

Czy wesoło to znaczy kolorowo? Dlaczego ściany niebieskie lepiej wpływają na koncentrację, a czerwień dodaje nam energii? Dlaczego, otwierając drzwi, klamkę wciskamy do dołu? Czy różowy jest zawsze dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców? Na te i na wiele innych pytań, za pomocą twórczych działań, będą próbowali odpowiedzieć prowadzący, nakłaniając jednocześnie młodych twórców do szukania nowatorskich rozwiązań.

Harmonogram spotkań
9 maja 2010 – Biżuteria / Anna Orska / ABC Młodego Jubilera
16 maja 2010 – Tkanina / Małgorzata Bernady / Snucie tkaniny i o tkaninie
23 maja 2010 – Architektura Wnętrz / Roma Kulczyk / “Krzyżówka”- rozwiązywanie przestrzeni i funkcji we wnętrzach
30 maja 2010 – Architektura / Bartosz Konieczny / Wszystko może być wszystkim
06 czerwca 2010 – Sztuka użytkowa / Anna Stępkowska / “Folkowo mi”
13 czerwca 2010 – Mebel / Tomasz Augustyniak / „Skąd taki pomysł?” – technologia i funkcja

Zaproszeni artyści / projektanci:
Tomasz Augustyniak - absolwent ASP w Poznaniu; dyplom z wyróżnieniem (1993) na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego; od 1993 roku niezależny projektant; 1996-2005 współpraca z ABP WZORNIK; ponad 170 projektów wdrożonych do produkcji przemysłowej, sprzedawanych w Polsce i za granicą; specjalizacja: meble domowe – tapicerowane, skrzyniowe, krzesła, meble biurowe – gabinety, systemy mebli pracowniczych, fotele i krzesła biurowe; inne projekty: ekspozycje targowe, wnętrza, tkaniny drukowane, meble łazienkowe, meble uliczne, projekt tramwaju;

Anna Orska – projektantka biżuterii z około 10 letnim doświadczeniem. Zaprojektowała i wdrożyła do produkcji kilka tysięcy wzorów biżuterii. Współpracuje z fabrykami w Polsce i za granicą. Kształci młodych designerów prowadząc pracownie Projektowania Biżuterii na różnych uczelniach w Polsce.

Romana Kulczyk – Architektka. Ukończyła wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej. Współautor wielu budynków użyteczności publicznej w Poznaniu. Od 6 lat prowadzi własną pracownię. Projektant wnętrz komercyjnych i prywatnych w kraju i za granicą.

Małgorzata Bernady – projektantka tkanin i tekstyliów, pracuje dla najlepszych polskich marek m.in. NOTI i Almi Decor. Spore miejsce w jej pracy zajmuje projektowanie tekstyliów dla dzieci – m.in. dla marek LINDEN i VOX Baby.

Anna Stępkowska - Współpracuje z producentami wielu branż w zakresie analiz trendów i wzornictwa oraz wdrażaniem nowych produktów na rynek. Laureatka Nagrody Polskiego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Dobry Wzór 2009 oraz Godła ProDeco 2006 . Dla marki Meble VOX opracowała kolekcję mebli New Folk wyróżnioną w konkursie Meble Plus 2010 a także artykuły dekoracyjne tej linii.

Bartosz Konieczny – architekt ukńczył Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, pierwszy projekt realizowany wykonał na II roku studiów (Hotel). Otwarty na nowe wyzwania – projektuje wazony, świeczniki, sofy, wnętrza prywatne i komercyjne, po hotele, SPA i biurowce wielokondygnacyjne. Uważa, że nie ma rzeczy brzydkich a najgorsze są średnie – receptą jest kontrast, a dewizą “Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie”…

Koszt uczestnictwa: 26 zł (1 warsztat/1 dziecko)
Zapisy: ksiegareka@ksiegareka.com/ 661 801 505 / 508 395 672