Czy eko architektura jest modna? - spotkania


1 czerwca 2010 r. o godz. 18.00 Galeria Architektury SARP w Katowicach zaprasza na wykład Piotra Kuczia pt. "EKO ARCHITEKTURA | szansa? moda? ograniczenie?". Prezentowany będzie m.in. domek ekologiczny powstały nad zalewem Łąki koło Pszczyny.

Piotr Kuczia jest dwukrotnym laureat nagrody GRAND PRIX Architektura Roku Województwa Śląskiego, absolwentem Politechniki Śląskiej. Projektuje w Polsce i Niemczech, od lat specjalizuje się w architekturze zrównoważonej (w 2008 roku obronił doktorat na temat architektury solarnej). Ma na swoim koncie liczne międzynarodowe publikacje, gościnne wykłady i wystawy, indywidualne i zespołowe sukcesy w ponad 50 konkursach w Polsce i za granicą.

Domek ekologiczny jest najlepszym przykładem połączenia współczesnego designu i w pełni funkcjonalnego domu. Budynek zbudowany nad jeziorem w południowej Polsce wykorzystuje tylko 10% energii zużywanej w typowym polskim domu.

Kompleks Ośrodka Sportów Wodnych wpisuje się w krajobraz terenów rekreacyjnych nad Jeziorem Łąckim. Usytuowane prostopadle względem siebie trzy budynki definiują przestrzeń wewnętrznego placu. Każdemu z trzech różniących się przeznaczeniem budynków przypisany został specyficzny kod kolorystyczny, konsekwentnie kontynuowany również we wnętrzach. W wertykalnych podziałach elewacji odzwierciedla się otaczający drzewostan.