Czy można ożywić przestrzeń publiczną jedzeniem? - przykłady: Białystok


5 i 6 czerwca 2010 r. w Parku Planty w Białymstoku już po raz trzeci organizowany jest III Międzynarodowy Festiwal Kuchni. Poprzednie edycje odbywały się w namiocie w parku oraz w formie kiermaszu na białostockich ulicach.

Przeglądając zdjęcia z lat 2008 i 2009 r. mam wrażenie, że festiwal tylko na dwa dni gości w przestrzeni miasta, po czym znika nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. "Wschodzący Białystok" co raz mocniej promuje się w całej Polsce i aż dziw bierze, że przy którejś z modernizacji nie pomyślano o tym, aby przygotować jakieś miejsce, nawiązujące to idei festiwalu. Np. publiczne miejsce do grillowania.

W Berlinie całe rodziny rozsiadają się w weekendy w parkach i urządzają pikniki. Impreza białostocka będzie więc dwudniowym spotkaniem twórców i konsumentów smakołyków regionalnych kuchni, prowadzoną przez Karola Okrasę i zniknie na 12 miesięcy.

Tematem przewodnim Konkursu Kulinarnego jest kuchnia dworska odwołująca się do czasów Jana Klemensa Branickiego, hetmana wielkiego koronnego, pretendenta do polskiej korony. Ta świetna osobistość i wyrafinowany smakosz życia, słynął jako gościnny gospodarz ekstrawagancko przepysznych przyjęć, które wydawał w swojej magnackiej rezydencji. Zaproszeń do udziału w wielodniowych wystawnych balach w Podlaskim Wersalu nie odrzucali najznakomitsi, utytułowani członkowie europejskiej socjety dworskiej, dodając im blasku i czyniąc z nich odnotowywane w kronikach głośne towarzyskie wydarzenia.

Imprezą towarzyszącą będzie Jarmark Wyrobów Regionalnych. Park Planty przez dwa dni będzie miejscem skupiającym ofertę gastronomiczną całego regionu. Poczynając od marynat, leśnego runa, oferty wędliniarskiej, garmażeryjnej, chlebów i ciast, a na wyśmienitych nalewkach, ziołach i przyprawach kończąc. Przyjezdni turyści będą mieli możliwość zakupu szerokiego wachlarza oryginalnych pamiątek, takich jak ikony, tkaniny dwuosnowowe, rzeźby itp.