Czy przestrzenie publiczne zostaną docenione?


Na portalu budownictwa Budnet.pl pojawił się ostatnio artykuł "ABC domu szeregowego: na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość" autorstwa LTM Communications. Jest to poradnik czym kierować się przy wyborze tzw. szeregówki. Moim zdaniem ważne jest docenienie, pomimo komercyjnego charakteru tekstu, faktu podkreślenia w nim wagi przestrzeni półprywatnych i półpublicznych. Edukacja w tym temacie za pewno potrwa jeszcze bardzo długo.

Autor zwraca m.in. uwagę, że "Oddzielnym, ale nierozerwalnym problemem tego typu budownictwa jest także przestrzeń pół-publiczna. Zdarza się, że działki są wąskie, ich przednie części zajęte przez bramę, furtkę i śmietnik, w związku z czym miejsca na parkowanie pojazdów gości praktycznie nie ma."

"Często zapomina się też o miejscach społecznej integracji: osiedlowych placach zabaw, placyków, skwerów zieleni. Dlatego wybierając lokal dla siebie, warto kierować się nie tylko względami wizualnymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością domu i infrastrukturą osiedla. O to możemy się nie martwić, jeśli projekt urbanistyczny został przygotowany przez fachowego projektanta. Dodatkowy parking czy park spacerowy i zabaw nie są już niczym wyjątkowym na nowoczesnych osiedlach podmiejskich."