Dzień Dziecka w Ogrodzie Doświadczeń - przykłady: Kraków


30 maja 2010 r. w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema o godz, 14:00 rozpocznie się specjalny cykl imprez z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka.

Idea stworzenia w Krakowie sensorycznego parku edukacyjnego, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki, pojawiła się w środowisku animatorów kultury i ekologów w latach 90-tych. Dopiero jednak w 2004 roku Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL i projekt Partnerstwa Inicjatyw Nowohuckich pn. „Nowa Huta – Nowa Szansa” stworzyły warunki programowe, organizacyjne i finansowe do realizacji tego eksperymentalnego przedsięwzięcia.

Rewitalizacja terenów miejskich oczekujących na nowe funkcje, potrzeba nowoczesnej oferty edukacyjnej i rekreacyjnej dla mieszkańców oraz turystów, oczekiwanie innowacyjnych usług i nowych, kreatywnych miejsc pracy (jako przeciwwagi dla strukturalnego bezrobocia) oraz europejskie testowanie partnerskich metod współpracy lokalnej i ponadnarodowej, a także umiejętności korzystania know-how, były wyzwaniami, które realizowały się poprzez tworzenie Ogrodu Doświadczeń.

Szczegółowy opis wszystkich urządzeń można znaleźć tutaj.

30 maja 2010 r. w Ogrodzie będzie można m.in. spróbować zorbingu, czyli toczenia w dmuchanej kuli o średnicy 3 metrów. Do kuli Zorba należy się wdrapać, zapiąć uprząż i cieszyć się z ekstremalnych, czasami, doznań. Do kuli mogą wejść jednocześnie dwie osoby. Ze względów bezpieczeństwa wzrost osoby spragnionej mocnych wrażeń powinien zawierać się w przedziale: 1,40 m - 1,80 m. Zjawiska fizyczne jakich doznajemy podczas tej zabawy to: zmiana środka ciężkości układu gdy poruszamy się w kuli przed zapięciem uprzęży, przyśpieszenie i opóźnienie gdy kula zmienia prędkość, siła odśrodkowa gdy turlanie jest szybkie, siła ciążenia, która daje o sobie znać szczególnie gdy jesteśmy w górnym położeniu a kula obraca się powoli, odbicie fal dźwiękowych od wewnętrznych ścianek kuli, objawiające się znacznie wzmocnionym głosem w jej wnętrzu. Podczas zabawy warto również zwrócić uwagę na zjawisko względności ruchu - kula jest nieruchoma względem obserwatora w jej wnętrzu, natomiast cały świat porusza się wokół.

Dodatkowo na specjalnym stanowisku będzie można zobaczyć jak zbudować robota z klocków LEGO, jak go zaprogramować i sprawdzać efekty swej pracy. Pokaz przygotowany jest przez serwis edurobot.pl.

Będzie można wziąć udział w rodzinnej olimpiadzie, podczas której przed drużyną, składającą się z osoby dorosłej i dwójki dzieci, postawione zostaną różnego rodzaju zadania.

Niejako przedłużeniem tych wydarzeń będzie opera "Pan Marimba" dla dzieci przedstawiana przed Operą Krakowską w dniach 1-2 czerwca.