Inicjatywa "Napraw sobie miasto": Apel zbiorowy do prezydenta Katowic


Organizatorzy akcji "Napraw sobie miasto" zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców i miłośników architektury Katowic o wysyłanie poniższej treści listu na adres e-mailowy Prezydenta Uszoka - Prezydent@um.katowice.pl.


Temat: WNIOSEK DO PREZYDENTA KATOWIC PIOTRA USZOKA

Szanowny Panie Prezydencie,

Nie zgadzam się na wyburzenie Dworca Głównego w Katowicach, wielkiego dzieła architektury, nowatorskiej konstrukcji, stworzonej przez jednych z najwybitniejszych Polskich architektów. Ten wartościowy obiekt stanowi znany na całym świecie, jedyny, oprócz Spodka, symbol Katowic i polskiej inżynierii po 1945 roku. Katowicki modernizm przyciąga setki wielbicieli z całej Europy, jest jedną z atrakcji turystycznych miasta, a dworzec jest jego ikoną.

Przyłączam się tym samym do grupy polskich architektów i historyków sztuki, do znawców architektury z najlepszej szkoły technicznej świata - MIT w Massachusetts i do wszystkich wielbicieli architektury współczesnej, którzy już wcześniej wyrazili swój sprzeciw w kwestii niszczenia Naszego dzidzictwa, jakim niewątpliwie jest Dworzec Główny w Katowicach.

Jeżeli dopuści Pan do tego barbarzyństwa, zostanie Pan zapamiętany przez następne pokolenia jako najgorszy prezydent w historii Naszego Miasta. Sprzeciwiając się Nam - swoim wyborcom, mieszkańcom Katowic, obywatelom Polski, przedstawicielom kultury i oświaty, zaprzecza Pan sensowi demokracji.

Mam nadzieję, że Pana kompetencje pozwolą na pozytywnie zakończenie tej sprawy, zwłaszcza w obliczu starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.

Z poważaniem,
....