
W spotkaniu prowadzonym przez Beatę Seweryn udział wezmą Jarosław Suchan, Andrzej Szczerski i Grzegorz Sztwiertnia. Będzie to kolejne spotkanie z cyklu "Przestrzeń kultury".
Okres między I a II wojną światową dla większości państw Europy Środkowo-Wschodniej to czas zintensyfikowanej budowy tożsamości narodowej. Na Śląsku rolę tą pełniła m.in. architektura modernistyczna - nowatorska i nie odwołująca się do obcych (czytaj: niemieckich) korzeni kulturowych.
Sytuacja ta nie dotyczyła jednak tylko Polski i Śląska, ale całej części Europy środkowej i wschodniej. Polityczna mapa Europy ukształtowana po 1918 roku nie miała historycznych precedensów. Między morzami Bałtyckim i Adriatyckim po raz pierwszy w dziejach kontynentu powstały Czechosłowacja, Jugosławia, Łotwa i Estonia, a nowe granice określały terytoria Polski, Litwy i Węgier.
W każdym z tych krajów podjęto realizacje odrębnych programów modernizacyjnych związanych z tworzeniem fundamentów ich niepodległości i przemianami w dziedzinie kultury. Książka Andrzeja Szczerskiego przedstawia właśnie ten fenomen kreatywności i niezwykłości kultury tej części Europy.