Jak architektura tworzyła nowe państwa Europy międzywojennej? - książka


Muzeum Sztuki w Łodzi wydało właśnie książkę Andrzeja Szczerskiego "Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939". Jej promocja odbędzie się w krakowskim Bunkrze Sztuki 18 maja 2010 r. o godz. 18:30.

W spotkaniu prowadzonym przez Beatę Seweryn udział wezmą Jarosław Suchan, Andrzej Szczerski i Grzegorz Sztwiertnia. Będzie to kolejne spotkanie z cyklu "Przestrzeń kultury".

Okres między I a II wojną światową dla większości państw Europy Środkowo-Wschodniej to czas zintensyfikowanej budowy tożsamości narodowej. Na Śląsku rolę tą pełniła m.in. architektura modernistyczna - nowatorska i nie odwołująca się do obcych (czytaj: niemieckich) korzeni kulturowych.

Sytuacja ta nie dotyczyła jednak tylko Polski i Śląska, ale całej części Europy środkowej i wschodniej. Polityczna mapa Europy ukształtowana po 1918 roku nie miała historycznych precedensów. Między morzami Bałtyckim i Adriatyckim po raz pierwszy w dziejach kontynentu powstały Czechosłowacja, Jugosławia, Łotwa i Estonia, a nowe granice określały terytoria Polski, Litwy i Węgier.

W każdym z tych krajów podjęto realizacje odrębnych programów modernizacyjnych związanych z tworzeniem fundamentów ich niepodległości i przemianami w dziedzinie kultury. Książka Andrzeja Szczerskiego przedstawia właśnie ten fenomen kreatywności i niezwykłości kultury tej części Europy.