Jak dbać o swoje osiedle? - przykłady: Warszawa


9 maja 2010 r. w warszawskim Miasteczku Wilanów odbyła się akcja "Move&Plant". Jej celem było usunięcie przez mieszkańców nielegalnych reklam z terenu osiedla oraz posadzenie 1 300 szt. krzewów wzdłuż Kanału Klimczaka.

Akcja zgromadziła ok. 70 osób, które porządkowały przestrzeń publiczną i zgodnie z apelami organizatorów pomysłu, zjawili się ze swoimi nożyczkami, aby usuwać niechciane reklamy.

Sadzonki krzewów zostały ufundowane przez jednego z deweloperów, a organizatorzy zadbali o to, aby na wszystkich chętnych do współudziału czekały już narzędzia ogrodnicze.

Akcja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów oraz pracownię architektoniczną IN-VI. Miała to być pierwsza, pilotażowa edycja z cyklu wilanowskich porządków.

"W miarę rozwoju osiedla w pewnym momencie to mieszkańcy a nie deweloperzy, przejmują rolę gospodarza. Wszystko zależy od chęci, a w tym wypadku chęci rzeczywiście nie brakuje. Akcja wydaje się konieczna z uwagi na stan miejsc takich, jak kanał w Osi Królewskiej czy Kanał Wolicki, gdzie aż prosi się o skoszenie trawy czy zadbanie o stan rosnących tam drzew" - przekonywała dziennikarzy Dziennika Anna Mirska-Perry, koordynator akcji.

Akcja sprzątania i nasadzeń na terenie Miasteczka Wilanów zbiega się z ubieganiem się przez to wilanowskie osiedle o nagrodę „Za doskonałość” przyznawaną przez Urban Land Institute – międzynarodową organizację pozarządową non profit. W kwietniu tego roku instytucja ta wybrała – spośród 43 osiedli z 17 krajów – 10 finalistów konkursu. Jest wśród nich Miasteczko Wilanów (czytaj więcej o nagrodzie).