Jak fotografować niewidzialne miasto? - przykłady: Kraków


27 maja 2010 r. o godz. 17:00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się spotkanie poświęcone projektowi “Niewidzialne miasto”. Celem skierowanego do wszystkich miłośników fotografii miejskiej projektu jest fotograficzna dokumentacja twórczej aktywności krakowian.

Miasto tworzą jego mieszkańcy, którzy zagospodarowują przestrzeń publiczną i naznaczają ją swoją indywidualnością. Będziemy fotografować wszystko to, co składa się na ikonosferę Krakowa, lecz pozostaje niewidoczne z powodu naszej nieuwagi lub nie mieści się w typowych wyobrażeniach nowoczesnego miasta. Jeśli chcesz stać się “Niewidzialnym Fotografem – przyjdź! – zachęcają organizatorzy.

“Niewidzialne miasto” to projekt zainicjowany przez Zakład Badań Kultury Materialnej i Wizualnej w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu oraz firmę Metropolis, a polegający na prezentacji spontanicznych form twórczej aktywności obecnych w wielkomiejskiej przestrzeni. Jego rdzeniem jest systematycznie uzupełniana baza fotografii dokumentująca przejawy tego typu działań w największych miastach Polski, baza otwarta i dostępna w internecie.

Wokół niej rozwijane są inne części projektu – wystawy dokumentacji w galeriach, kwartalne wydawnictwa albumowe przezentujące najciekawsze przejawy twórczych działań, outdoorowe plakaty i teksty analizujące zgromadzony materiał wizualny.

Uzupełnienie w dniu 31 maja 2010 r.:
Organizatorami akcji są Pismo Antropologiczne "Barbarzyńca" wraz z Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Wszyscy zainteresowani dołączeniem do projektu proszeni są o kontakt e-mailowy na adres niewidzialnykraków@barbarzynca.com.

źródło/więcej: www.niewidzialnemiasto.pl