Jak graffiti może wspierać naukę w Tybecie? - przykład: Bielsko-Biała


1 czerwca 2010 r. przy dworcu PKP w Bielsku-Białej powstanie graffiti „Każdy ma prawo do nauki. W Tybecie też?”. Celem akcji będzie prezentacja problemu ograniczania dostępu do edukacji dla dzieci tybetańskich. Happening jest częścią ogólnopolskiego projektu, którego organizatorzy w ten sam sposób będą zachęcać do dyskusji o problemie także w Krakowie, Gnieźnie, Gdańsku i Warszawie.

"Graffiti będziemy malować z udziałem przechodniów i publiczności, by nasze przesłanie trafiło do jak najszerszego grona odbiorców. Być może dzięki temu więcej osób zaangażuje się w działania na rzecz Tybetu." - powiedział Dariusz Paczkowski z grupy 3fala.art.pl, autor graffiti.

Według oficjalnych, a także pozarządowych danych, poziom życia w Tybecie jest na bardzo niskim poziomie. Według ostatnich danych jedynie co trzecie dziecko tybetańskie miało dostęp do obowiązkowej edukacji na poziomie podstawowym. Szacuje się, że ponad połowa Tybetańczyków nie umie czytać ani pisać. Podważa to propagandowe hasła chińskich władz, o dobrobycie i rozwoju, jaki rzekomo Chiny przyniosły Tybetańczykom przez ostatnie 50 lat.

„W związku z trudną sytuacją polityczną, wielu rodziców decyduje się wysyłać dzieci w niebezpieczną drogę przez Himalaje do Indii, by mogły otrzymać tam bezpłatną edukację w języku tybetańskim. Dzięki wsparciu organizacji pozarządowych Tybetańczycy mogą uczyć się języka, tradycji i kultury swojego narodu w Indiach, Nepalu a nawet w Polsce.

Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń chce zwrócić uwagę na los tybetańskich dzieci. - W 2009 roku wydaliśmy pierwszy w Polsce komiks o prawach dzieci w Tybecie „Tybet. Historie prawdziwe”, w 2010 roku chcemy nagłośnić łamanie praw człowieka - w tym prawa do edukacji w Tybecie. ” - mówi Piotr Cykowski z ratujTybet.org

Działanie jest realizowane w ramach projektu GRAT „GREAT: Global Rights - Europeans Acting Together” przy wsparciu Unii Europejskiej.

Więcej informacji o sytuacji praw dziecka w Tybecie można znaleźć na stronie: www.dzieci.ratujtybet.org i www.ubostwo.pl/prawaczlowieka.

Program kampanii
01.06.10 Bielsko-Biała, wspólnie z klubem Regeneracja. Malowanie odbywać się będzie w galerii „Na blachach” przy Dworcu PKP, dziennikarzy zapraszamy o godzinie 12.00. Natomiast w Regeneracji o godzinie 17.00 rozpocznie się spotkanie oraz pokaz filmów dotyczących sytuacji w Tybecie.
12.06.10 Kraków, w ramach Tattoo Fest (tu bedą też warsztaty)
24.06.10 Gniezno, wspólnie z Centrum Kultury eSTeDe
03.07.10 Gdańsk, wspólnie z TUSE
05.07.10 Warszawa, w ramach Festiwalu Street Art Doping