Jak mieszka się w Katowicach? - ranking


16 maja 2010 r. tygodnik Newsweek opublikował ranking miast, przeprowadzony na podstawie wywiadów z mieszkańcami największych polskich metropolii. Liderem jest tutaj Wrocław (74 pkt). Stolica Śląska znalazła się prawie na końcu z 31 pkt. Gorzej wypadły tylko Lublin, Szczecin, Łódź, Opole i Olsztyn.

Waldemar Bojarun, rzecznik prasowy katowickiego magistratu, skomentował fakt zajęcia tak niskiej pozycji, jako wynik "subiektywnych" kryteriów. W rankingach, gdzie brane są pod uwagę obiektywne wyniki miasto wypada dobrze.

Specyfika badania przeprowadzonego przez TNS OBOP polega właśnie na społecznym odbiorze miasta. Według mnie nie ma znaczenia liczba muzeów, teatrów czy wydarzeń z rocznika statystycznego, ale subiektywny obraz miasta w oczach ich mieszkańców. To pokazuje bowiem siłę więzów lokalnych i kapitału społecznego.

Katowice, zdaniem dziennikarzy Dziennika Zachodniego, są dla ludzi tu mieszkających "czymś pomiędzy niechęcią a zawstydzeniem". Bez znaczenia jest fakt, że statystycznie ludzie zarabiają tu więcej niż w Warszawie a instytucji kultury jest więcej niż w Krakowie.