Jak nadać nowe życie zużytym przedmiotom? - przykłady: Gdynia


Od 12 do 20 czerwca 2010 r. potrwają Gdynia Design Days, odbywające się pod hasłem „Otwarte na dobry design”. Zaprezentowane zostaną nowe idee, koncepcje i produkty z zakresu estetycznego wzornictwa. W tegorocznej edycji szczególnie istotne będą najnowsze trendy w projektowaniu, związane z nowymi wyzwaniami, jakie stawia w naszym codziennym życiu globalna gospodarka i globalna kultura.

Centrum wydarzeń jest "Design w Kontenerach", czyli miasteczko na Placu Grunwaldzkim, zbudowane z 28 kontenerów. Znajdą się w nich studia projektowe z różnych branż, m.in. projekty dla miast, a wśród nich ławka miejska studia Latala. Ponadto swój dorobek pokażą wydziały wzornictwa szkół wyższych, laureaci konkursów designerskich i firmy komercyjne znane z dobrze zaprojektowanych produktów.

W Muzeum Miasta Gdyni zobaczyć można wystawę tematyczną : „re.produkt 2” – re.duce/re.use/re.cyckle , czyli o projektowaniu zrównoważonego produktu poprzez zastosowanie zasad: ogranicz, zużyj, wykorzystaj. Wystawa jest kanwą dla niemal wszystkich wydarzeń GDD.

Podczas kilkunastu warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wykorzystywane będą zużyte przedmioty i materiały z odzysku. Pod okiem projektantów uczestnicy będą mogli projektować meble miejskie, biżuterię, produkty codziennego użytku.

Hasłem przewodnim warsztatów będzie "Jak nadać nowe życie zużytym przedmiotom?". Inspiracji do tworzenia i kreowania będzie dostarczać otaczająca przestrzeń – papier, skrawki materiałów czy tektury, które zamienią się w zabawki, biżuterię, siedzisko czy dekoracyjną rzeźbę. Dzieci zaprojektują i własnoręcznie przygotują nowe, ładne i ciekawe przedmioty.

"Re: PUBLIKA Miasto moja egzotyczna wyspa" to warsztaty, w których uczestnicy wybudują miasto według ustalonych przez siebie zasad. W muszli koncertowej powstanie przyjazny labirynt ze starych makiet architektonicznych, pudełek, kartonów i pustych opakowań. W ramach "Re: USER Moje miasto mój dom – Co można zrobić ze zużytych butelek PET?" powstanie domek igloo.

Więcej informacji na stronie internetowej.