Jak nadmuchać tulipany? - przykłady: Katowice


27 maja 2010 r. przed katowickim kompleksem ekologicznych biurowców Euro-Centrum stanęły dmuchane tulipany. Instalacja jest pomysłem Julii Curyło i jest częścią starań o zdobycie przez stolicę Śląska tytułu Europejskiego Miasta Kultury w 2016 r.

„Tulipany” stanęły koło budynku nr 1. Julia Curyło jest absolwentką Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie a ten projekt to praca dyplomowa powstała w pracowni malarstwa prof. Leona Tarasiewicza i pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Serię obrazów z "dmuchanymi" motywami można zobaczyć tutaj.

- Curyło w swojej sztuce nie podąża za trendami, miesza elementy kultury wysokiej z kulturą popularną, bawi się dwuznacznością. Tworząc swoje prace stara się puszczać oko do widza, chętnie sięgając po żart, a jednocześnie ukrywając w swoich dziełach cytaty z historii sztuki czy kultury - mówi Tobiasz Melanowski, koordynator projektu.

W starania o tytuł ESK 2016 dla Katowic włączyły się również dzieci z Gimnazjum nr 23 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ratowników Górskich w Katowicach. Zasadzili na terenie Euro-Centrum słoneczniki, które symbolizują starania Katowic.

- Włączamy się w ideę Katowic miasta ogrodów. Chcemy również stworzyć ogród w Parku Euro-Centrum. Na razie są to tulipany, ale naszą domeną jest energia odnawialna, dlatego w przyszłości będzie to ogród paneli solarnych. Solary, tak jak słoneczniki, nakierowują się na słońce i z niego czerpią energię - mówi Roman Trzaskalik, prezes Euro-Centrum.