Jak ożywić miasto? - przykłady: Katowice-Ligota


W dniach 22 i 23 maja 2010 r. w Katowicach-Ligocie odbędą się główne imprezy związane z obchodami 650-lecia Ligoty i 430-lecia Panewnik - dwóch południowych dzielnic tego miasta. Większość wydarzeń będzie miała miejsce w przestrzeniach publicznych dzielnic.

22 maja imprezy odbywać się będą w ramach szesnastej już edycji „Święta Kwitnących Głogów”. Wyjątkowo jednak nie odbędą się one w 800-osobowym amfiteatrze w parku na Zadolu, ze względu na planowany remont, ale na Kalwarii Panewnickiej przy Bazylice Ojców Franciszkanów. Fakt ten pokazuje jak wiele potencjalnie dobrych, ale rzadko wykorzystywanych przestrzeni publicznych znajduje się w tych dzielnicach, gdzie mieszka prawie 32 tys. ludzi.

W programie wydarzeń m.in. parada uliczna orkiestr i mażoretek, koncerty orkiestr dętych, występy teatralne i pokaz sztucznych ogni. W czasie samego finału obchodów jubileuszowych odbędzie się symboliczne sadzenie drzew – Platanu oraz Głogu – symbolu dzielnicy Ligota, a także promocja książki „Zarys dziejów Ligoty i Panewnik od zarania do czasów współczesnych”.

Dodatkowo dla dzieci przewidziano szereg atrakcji w tym wioskę średniowieczną (zabawy dla dzieci, pokazy tańca i walk rycerskich itp.), gry i zabawy z nagrodami organizowane przez Fundację Dr Klauna oraz Fundację Spełniamy Marzenia, przeciąganie liny i inne zabawy sportowe organizowane przez Centrum Wspinaczkowe Transformator.