Jak rozruszać dzielnicę? - przykłady: Warszawa-Włochy


29-30 maja 2010 r. we Włochach pod Warszawą odbędzie się druga edycja "Festiwalu Otwarte Ogrody w historycznym mieście ogrodzie Włochy". Jest to część Festiwalu Otwartych Ogrodów, realizowanego w pięciu podwarszawskich miejscowościach. Tegorocznym motywem przewodnim jest "sport, relaks, ale i szczyptę zadumy nad naszym dziedzictwem i nad tym, co my zostawimy następnym pokoleniom". W programie m.in lekcje nordic walking, wykłady, koncerty jazzowe i muzyki klasycznej, pokazy video-art'u i otwarcie Ogrodu budowli świata.

Ogród budowli świata to prezentacja twórczości Janusza Adamka, przygotowana przez Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy i GIGAmarket Leroy Merlin przy znaczącym wkładzie wolontariatu pracowników tej firmy. Nieżyjący już Janusza Adamka był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, który przez 60 lat budował w miniaturze budowle świata i kompozycje własne. Jego dorobek w czasie festiwalu będzie można oglądać przy ul. Żeleńskiego 14.

Pierwsza edycja festiwalu "Otwarte ogrody" odbyła się w 2008 r. w 80. rocznicę parcelacji majątku rodziny Koelichenów. Uczestnicy mogli m.in wysłuchać opowiadań Marii i Janusza Czerniewskich o historii i losach rodu Koelichenów, wykładów na temat zabytków i rewitalizacji, ogrodów, na temat partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym.

Przygotowane zostały także warsztaty projektowe podczas których powstały koncepcje nowego otoczenia dworca PKP, ulic Popularnej i Ks.Chrościckiego, oraz przestrzeni publicznej na działce komunalnej. Po zakończeniu festiwalu wystawa tych prac gościła w Pałacu Kultury i Nauki podczas obrad Rady Warszawy, na ogólnopolskiej konferencji w Bydgoszczy poświęconej rewitalizacji zaniedbanych terenów miejskich, a mieszkańcy Włoch mogli ją oglądać na terenie czytelni naukowej w bibliotece we Włochach.

Pierwsza edycja została zorganizowana dzięki dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i sponsoringowi Leroy Merlin.

Edycja 2010 jest finansowania z pieniędzy budżetu Dzielnicy Włochy m.st.Warszawy, a także firmy prywatne Leroy Merlin i Lotnisko Chopina.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się tutaj.


Pokaż Festiwal Otwarte Ogrody Włochy 2010 na większej mapie