Jak stworzyć przytulną przestrzeń publiczną? - przykłady: free-hugs


22 maja o 11:00 wszyscy, którzy wiedzą lub nie wiedzą a chcieliby się dowiedzieć co to jest "Free Hugs" powinni przyjść pod wejście do Centrum Handlowego Sfera. Free Hugs to pomysły typu flash-mob. Polega na przekazywaniu wzajemnym dobrej energii poprzez darmowe przytulanie. Wszyscy chętni powinni zabrać ze sobą plakat z napisem zachęcającym do przytulenia, np. Free Hugs / Przytulam Za Darmo / Przytul Sie Za Friko / Darmowe Przytulanie, itp. i przyjść na plac.

Free Hugs rozpoczęło się w w 2004 roku, ale prawdziwa eksplozja darmowych uścisków nastąpiła dwa lata później, dzięki filmowi na YouTube. Nagranie zostało opublikowane 22 września 2006 roku, a w grudniu 2006 osiągnęło ponad milion obejrzeń; w styczniu 2009 film obejrzano już ponad 37 milionów razy.

Zgodnie z opisem, zostało nagrane w Sydney. Na filmie główna postać, która rozdaje uściski (zidentyfikowana jako "Juan Mann", pseudonim), idzie ulicą Pitt Street Mall w Sydney, trzymając transparent ze słowami FREE HUGS. Muzyka do nagrania jest autorstwa australijskiego zespołu Sick Puppies, który Mann spotkał rok wcześniej. Simon Moore, główny solista Sick Puppies, który pracował na deptaku, nakręcił klip, który później połączył z muzyką.

W udzielonych wywiadach Moore mówi, że gdy dowiedział się, że babcia Manna właśnie umarła, skompilował własne nagranie Free Hugs, które dotychczas pozostało nienaruszone od czasu nagrania. Moore dodał do materiału filmowego Manna muzykę z utworu "All the same" jego zespołu, a następnie wysłał je Mannowi, by ten poczuł się lepiej, podobnie do intencji jakie przyświecały oryginalnemu nagraniu.

Na swoim blogu Juan Mann dokładnie opisuje, jak zorganizować samemu akcję free hugs. Opis w języku angielskim, znajduje się tutaj.