Jak wprowadzić sztukę na ulice? - przykłady: Gdańsk


22 i 23 maja 2010 r. na ulicach Gdańska odbędzie się druga edycja "Druga edycja Streetwaves". Koncerty, wystawy, taniec i zbiorowe akcje artystyczne. A wszystko to w kilku gdańskich dzielnicach, między blokami, sklepami i w parkach. "Streetwaves" zachęca i inspiruje to wspólnej zabawy z najbliższymi sąsiadami.

Streetwaves to akcja, która wprowadza szeroko pojętą sztukę w przestrzeń publiczną miasta. Dzielnice Gdańska na dwa dni zamienią się w ogromny plac zabaw, ale akcja ma również szerszy wymiar. Chodzi o integracje mieszkańców, o pobudzenie na co dzień zapomnianych zakątków naszej wspólnej przestrzeni, każdy z nich może być ciekawy i wart odkrycia. Weekendowe akcja to dowód, że każda przestrzeń może być sceną wielorakich działań kulturalnych.

Organizatorzy zachęcają do udziału w Streetwaves nie tylko mieszkańców konkretnej dzielnicy, ale wszystkich mieszkańców Trójmiasta i okolic. Całą trasa kulturalnej wędrówki zaplanowano tak aby na każdą akcję przeznaczyć 30 minut. Najbardziej dogodnym środkiem komunikacji jest rower, własne nogi lub w ostateczności tramwaj.

Część projektów przewiduje czynny udział mieszkańców. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych wydarzeń odbędą się w pomieszczeniach zamkniętych.

W programie m. in.:
- "Polny Robik" Honoraty Martin i Uli Wasielewskiej - projekt interaktywny aerobik z udziałem przechodniów
- koncert Jacka Kuleszy Trio Waliza&Tamburyn, Old Time Radio, Folder, Drewno from Las, Radio Bagdad, Hurricane, Kobiety
- spotkanie z A. Domosławskim, autorem książki "Kapuściński Non-Fiction"
- "Unfolding Gender" - wystawa Agaty Nowosielskiej i Szymona Brzóski aka Secret Victorians
- "Cake" video Ani Witkowskiej
- koncert Wojtczak/Mazolewski/Gos FREEYO - projekt interaktywny - można przynieść własne instrumenty lub przedmioty wydające dźwięk lub wydawać odgłosy
- "Jak wyhodować championa" - warsztaty dla dzieci 4-8 lat, "Wystawa psów rasowych" - Olga Salamon, Ada Borucka
- targ modowy, prezentacja ciuchów, warsztaty projektowania, porady projektantów
- piknik z księżniczkami - gotowanie zupy wraz z konsumpcją, szydełkowanie i robienie na drutach, wymiana ciuchowa i sadzonki i piszemy w kolejnej linijce: Koncert 3 city samba orchestra.

Więcej informacji tutaj.