Jak zadbać o przestrzeń publiczną wokół bloku? - przykłady: Katowice


Mieszkańcy katowickiego osiedla Tysiąclecia przy ul. Piastów 11 postanowili zadbać o przestrzeń publiczną wokół swojego bloku. Wystąpili więc do urzędu miasta z prośbą o przejęcie terenu, którym sami chcą się zaopiekować.

Blok przy ul. Piastów 11 przeszedł ostatnio modernizację. Odnowiono elewację i korytarze, a także zadbano o całodobową ochronę. Niestety teren wokół nadal nie zachęca do korzystania z niego.

- Pozałamywała się tam kanalizacja deszczowa, w asfalcie są dziury, trudno dojechać do domu - mówił dziennikarzom Gazety Wyborczej Jan Mol, jeden z lokatorów. Jego zdaniem miejski teren jest najzwyczajniej zaniedbany i zdewastowany. W dodatku parkujący tu byle jak kierowcy blokują lokatorom bloku dojazd do domu. Czasem nie da się nawet z tego powodu opróżnić kontenerów na śmieci.

Urząd Miasta Katowice odpowiada, że sprawa zostanie sfinalizowana do końca 2010 r. Magistrat ma wiele takich sytuacji, gdzie nowopowstałe wspólnoty mieszkaniowe zajmują się wyłącznie budynkiem i nie mają prawa zadbać o teren wokół niego. Gmina ma wydzierżawić teren wspólnocie, a później go sprzedać.