Jak zagonić rower do roboty? - przykłady


Od 24 do 28 maja 2010 r. trwać będzie druga edycja akcji "Zagoń rower do roboty!" Ma ona zachęcić wszystkich, aby przez pięć dni nie dojeżdżali do pracy samochodami i autobusami, ale właśnie rowerami. Hasłem akcji jest bon mot "Zagoń rower do roboty, niech zobaczy gdzie pracujesz".

Pomysł jest wzorowany na innych krajach, a jego inicjatorem została Inicjatywa ChrońSkroń.pl. Aktualne informacje o przygotowaniach do akcji można znaleźć na stronie www.ZagonRowerDoRoboty.pl.

Wywiad z pomysłodawcami inicjatywy można przeczytać tutaj. Argumenty przemawiające za dojeżdżaniem rowerem do pracy można mnożyć w nieskończoność – mówi Bartek Dajer, pomysłodawca akcji – Mnie przekonało przede wszystkim to, że mam szansę poznać moje miasto od strony do tej pory dla mnie niedostępnej, a poza tym jest to czas w ciągu dnia jaki mogę przeznaczyć na odrobinę ruchu dla zdrowia…

Światowe doświadczenia pokazują, że po tego typu akcjach, duża grupa biorących w nich udział już na stałe wybiera rower do dojeżdżania do pracy. Dodatkowo organizatorzy podkreślają, że poprzez tego typu działania chcą również zwrócić uwagę pracodawców, zarządców budynków, biurowców, na to, że warto ułatwić życie rowerzystom.

Nie jesteśmy radykalni w zachęcaniu ludzi do jazdy rowerem. Nikogo na siłę nie pragniemy uszczęśliwiać – mówi Arek Cempura, współorganizator akcji – Zależy nam, aby ta akcja wiązała się z pozytywnym podejściem do życia. Dlatego też mówimy o „tygodniu odpoczynku dla samochodów”, dlatego podkreślamy, że warto zagonić rower do roboty, niech zobaczy gdzie pracujemy. A pracodawców zachęcić do stworzenia warunków dla rowerzystów: zapewnienie parkingu, możliwości przebrania się, wysuszenia się.

Do promowania akcji wśród swoich pracowników i Klientów włączyli się m.in. czasopismo Men’s Health i takie firmy, jak LUKAS Bank, Nasza-Klasa.pl oraz wielu innych, wspierających akcję.

Nasza-Klasa.pl zdecydowała się włączyć do akcji, gdyż uważamy, że warto wspierać wartościowe inicjatywy – mówi Sylwia Dobrowolska, specjalista ds. PR - Przesiadając się na rower mamy szansę poprawić naszą kondycję, zdrowie. Rower daje nam także duży zastrzyk energii na cały dzień a także możliwość poznania naszego miasta z innej perspektywy niż zakorkowane ulice.