Jak zmienia się przestrzeń publiczna centrum? - przykłady: Myszków


W 2010 r. w Myszkowie ruszy inwestycja, które ma zmienić wizerunek centrum miasta. Właśnie został ogłoszony przetarg na przebudowę ul. 3 Maja. Prace mają zakończyć się do 20 października tego roku.

Celem przebudowy ulicy, według urzędu miasta, jest "uzyskanie charakteru reprezentacyjnego pasażu. W wyniku realizacji inwestycji powstanie przestrzeń miasta o centro-twórczym charakterze, gdzie ruch pieszych i rowerzystów zostanie odseparowany".

Według założeń opracowanej koncepcji przestrzeń koło Miejskiego Domu Kultury zmieni się i uzyska charakter miejskiego placu z możliwością urządzania imprez plenerowych, uporządkowana zostanie komunikacja wokół domu kultury i zwiększona zostanie liczba miejsc parkingowych, których w centrum Myszkowa brakuje.

W ramach koncepcji jeszcze w tym roku powstanie nowy plac zabaw na terenie Zespołu Szkól Publicznych nr 3 im. T. Kościuszki w Myszkowie, na który miasto pozyskało 63 tys. zł w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła”. Koszt tej inwestycji wyniesie 126 tys. zł. Teren przy Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Myszkowie oprócz placu zabaw uzyska nową przestrzeń publiczną z możliwością organizowania imprez masowych.

KOMENTARZ:
Niestety z prezentowanych wizualizacji, jak i opisów, przestrzeń miasta zmieni się, ale nie wydaje się, aby poza terenami sportowymi, przyciągnęła większą ilość mieszkańców. Duże powierzchnie betonu i kostki z dużą liczbą miejsc parkingowych raczej nie będą sprzyjać długim spacerom czy odpoczynkowi.

Co najgorsza ze stron urzędu miasta w Myszkowie nie można nic wyczytać o konsultacjach tego pomysłu z mieszkańcami. Jeśli ktoś wie o takowych to proszę o informacje. Jeśli nie to znów władze "uszczęśliwiły" mieszkańców prezentem.