Jak zmienić ginące zawody w atrakcje turystyczne? - przykłady: Wrocław


Fundacja Dom Pokoju z Wrocławia dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej i magistratu zrealizowała niezwykły projekt "Ginące Zawody Śródmieścia". Jego celem było zachowanie pamięci o rzemieślnikach wykonujących odchodzące powoli w przeszłość zawody, jak rymarz, ślusarz, szewc, złotnik i stworzenie trasy turystycznej po centrum Wrocławia, która będzie przybliżać historię tych zawodów.

Głównym efektem działań było stworzenie szlaku turystycznego oraz jego promocja w formie mapy dostępnej w punktach turystycznych i wirtualnego przewodnika. Poza zaznaczonymi na mapie ginącymi zawodami, można było także przyjrzeć się tym zakładom z bliska – poprzez zdjęcia, zapisy dźwięków pracujących maszyn, opowiadania właścicieli i dowiedzieć się czegoś więcej o wykonywanych przez nich zawodach. W ramach projektu odbyły się też warsztaty fotograficzne dla młodzieży, a zwieńczył go wernisaż prac, który odbył się w "Klubie Pod Kolumnami".

Zespół młodych pasjonatów - historyków sztuki, historyków, politologów, studentów europeistyki, pedagogów świetlic środowiskowych, studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej - w formie wolontariatu przygotowali wirtualną mapę. W zbieranie materiałów włączona została także młodzież z mniejszymi szansami - podopiecznych śródmiejskich świetlic środowiskowych.

Efekty projektu można zobaczyć na stronie internetowej GinaceZawody.org.