Jak zmienić mur w galerię street-art'u? - przykłady: Warszawa-Praga


25 maja 2010 r. o godz. 12:00 na warszawskiej Pradze przy ul. Zamojskiego 24/26 odbędzie się czwarta odsłona Galerii Murrr, czyli dwudziestoczterometrowej galerii ulicznej. Tym razem pojawi się w niej mural "Berek" autorstwa Iwony Zając.

Iwona Zając często podejmuje problematykę społeczną. Od 2000 r. zajmuje się malarstwem ściennym, swoje murale pokazywała w Polsce i za granicą. Do najbardziej znanych jej projektów należy Stocznia - seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, przedstawiająca opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą.

Od paru lat temat jej muralów ogniskuje się wokół rodziny: Mama, Cudzoziemka, On mnie tego nauczył. Podobnie jest z Berkiem, pracą, którą Iwona Zając zrealizowała na zaproszenie Galerii Murrr na warszawskiej Pradze.

- W swoich muralach opowiadam swoje prywatne historie, bawię się formą, kolorem, dzielę się z widzem tym, co mnie drażni, fascynuje, porusza. Na murach maluję mój osobisty dziennik, zapis mojego życia - mówi artystka.

Iwona Zając (mieszka w Gdańsku i Londynie. Malarka. Od 2002 roku rezydentka Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej.

Galeria Murrr ma 24 metry długości. Prace zaproszonych artystów powstają specjalnie dla tej przestrzeni, z myślą o specyfice miejsca, a także o charakterze najbliższej okolicy. W Galerii Murrr prace artystów ze sobą współgrają, nakładają się na siebie, wzajemnie ze sobą dialogują. Artyści prezentowani we wcześniejszych odsłonach: Dominik Cymer, Truth, Jan Kallwejt.