Ogólnopolski Turniej Europejskich Gier Tradycyjnych i Niezwykłych w Łodzi


12 i 13 czerwca w łódzkiej Manufakturze odbędzie się Turniej Europejskich Gier Tradycyjnych i Niezwykłych. Młodzież w wieku 15-30 lat będzie się zmagała w tak nietypowych grach jak bierki, kubb, krokiet i bulle.

Bierki to stara gra niemiecka, mająca już podobno ponad 2 tys. lat. Polega na zbieraniu pojedynczych patyczków z rozrzuconego stosu, bez poruszenia pozostałych. Ćwiczy silną wolę, koncentrację, zręczność. Wygrywa ten gracz, który uzyska największą liczbę punktów, naliczanych według rodzaju i liczby zebranych patyczków.

Kubb z kolei to rodzaj prostej gry parkowej wywodzącej się ze Szwecji. Powstała w roku 1990. Nazwa pochodzi od szwedzkiego Kubb, czyli obrońca. Z pełnymi zasadami gry można zapoznać się tutaj.

Krokiet(z ang. croquet) to nie potrawa, ale gra sportowa uprawiana głównie w Anglii i Stanach Zjednoczonych.Polega na jak najszybszym przetoczeniu kuli krokietowej za pomocą drewnianego młotka z jednej linii końcowej boiska na drugą i z powrotem. Zawodnicy muszą przetoczyć kulę wg ustalonego porządku poprzez 6-7 bramek.

Bulle to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi.

Organizatorami turnieju jest Narodowa Agencja Programu "Młodzież w działaniu" oraz Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO. Oprócz rozgrywek sportowych warsztaty międzykulturowe o sporcie, współpraca z wolontariuszami europejskimi i imprezy integracyjne. Wszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatnie pomoc w przygotowaniu oraz poczęstunek i nocleg.

Chętni do udziału w turnieju muszą jedynie wypełnić do 28 maja 2010 r. formularz zgłoszeniowy on-line, który znajduje się tutaj.