10 porad dla dobrych fotografów przestrzeni publicznej


Na podstawie tekstu Projekt for Public Spaces "10 Tips for Taking Great Photos of Public Spaces" zredagowałem porady dotyczące robienia dobrych fotografii, prezentujących przestrzeń publiczną.

Obiektem głównym każdej fotografii dobrej przestrzeni publicznej są oczywiście ludzie. Nie chodzi jednak o uchwycenie tłumu w kadrze, ale przekazanie jakości tej przestrzeni, jako miejsca ludzkiej aktywności.

1. Znajdź wzory zachowań ludzi
Najlepszym sposobem na poznanie specyfiki danego miejsca jest poznanie wzorów zachowań przebywających w nim ludzi. Jeśli przechodnie zawsze gromadzą się w tym samym miejscu, a dzieci bawią się wokół tej samej ławki, co powtarza się za każdym razem, gdy odwiedzasz dane miejsce, to już wiesz co fotografować. - Będziesz widział, że pewne rzeczy stale się powtarzają. - stwierdza wiceprezydent Project for Public Spaces, Kathy Madden - Łatwo Ci będzie zrobić ich zdjęcie, bo one dzieją się tam ciągle.

2. Zawsze bądź gotowy
Bądź przygotowany na niezwykłe momenty - one nie trwają długo. Większość fotografii może być wykonana, zgodnie z pierwszą zasadą, ale niektóre powstają w krótkich, ale niezwykłych momentach. Świetnym przykładem jest zdjęcie, wykonane przez szefa PPS Freda Kenta w Sydney. Po wyjściu ze spotkania zauważył osiem starszych pań stojących na środku ulicy i starających się przedrzeć przez sznur samochodów. Wszystko trwała kilkanaście sekund, a fotografia stała się kultową ilustracją problemu ruchu miejskiego.

3. Czekaj na właściwy moment
Nie możesz przyspieszyć momentu publicznego wyrażenie uczuć. Czasem szybka reakcja jest niezbędna, ale są chwile kiedy z naciśnięciem migawki trzeba odczekać. Taka cierpliwość zawsze popłaca. Szczególnie jeśli np. chce się uchwycić pocałunek w przestrzeni publicznej. Według Freda Kenta należy odczekać do momentu, aż intuicyjnie poczujemy, że nadszedł moment największych emocji między całującymi się osobami.

4. Stań się częścią miejsca
Uchwycenie odpowiedniego momentu jest możliwe, jeśli bierze się udział w życiu fotografowanego miejsca. Nie można być tylko obserwatorem, ale należy doświadczać danej przestrzeni i starać się nawiązać kontakt z ludźmi, którzy w niej przebywają.

5. Uzasadnij swoją obecność
Bycie częścią danego miejsca jest tym trudniejsze im dalej jest się od domu. Kathy Madden podaje przykład ze swojej wizyty na Bali. Miała wtedy pełną świadomość tego, że fotografując musi znaleźć uzasadnienie dla swojego zajęcia. - Byłam oczywiście turystką, ale starałam się szanować klimat tamtej przestrzeni. - wspomina - Tam wszystko dzieje się na ulicy. To prawdziwa rzeka życia. Przyszłam na piechotę, zrobiłam zakupy i usiadłam. Najpierw musisz uzasadnić swoją obecność, a później znajdziesz dla siebie rolę w danej przestrzeni.

6. Zdefiniuj cel
Bądź szczery i otwarty przy wykonywaniu zdjęć, a zdobędziesz zaufanie ludzi. Nie chowaj się lub nie ukrywaj tego, że robisz zdjęcia. Jeśli będzie miał cel to ludzie będą czuli się lepiej, kiedy zrobisz im zdjęcia. Czasem wystarczy tylko wyjaśnić dlaczego chcesz ich sfotografować. Ethan Kent, zarządzający gigantycznymi kolekcjami zdjęć w dyspozycji PPS, radzi, aby otwarcie mówić, że chce się sfotografować dane miejsce i ludzi, bo jest ono wspaniałe, a przebywający tu są tacy zadowoleni, iż warto spopularyzować ich miejsce na świecie.

7. Naiwność może pomóc
Czasem nie ma znaczena jak uzasadniona i celowa jest Twoja obecność. Robienie zdjęć w przestrzeni publicznej zawsze wiąże się z ryzykiem konfrontacji, zwłaszcza w miejscach szczególnie chronionych. Zawsze należy pamiętać, że wykonywanie fotografii w miejscach publicznych jest czymś całkiem normalnym i dozwolonym nawet, gdy pyta o to policjant czy strażnik.

8. Spróbuj patrzeć pod różnymi kątami
Jest wiele różnych rodzajów fotografii, które oddadzą istotę danego miejsca. Czasem może to być zbliżenie czyjejś twarzy, innym razem dalekie zdjęcie z powietrza. Zdjęcia wykonywane ze średniej odległości dają możliwość oddania emocji i ruchu ludzi w danym miejscu, a jednocześnie pozwalają na zaprezentowanie fizycznego kontekstu przestrzeni. W wypadku tego rodzaju zdjęć i zbliżeń, dobrym sposobem jest takie ustawienie się, aby osoba fotografowana szła w Twoim kierunku, a nie oddalała się. W celu zrobienia zdjęcia z powietrza dobrze jest wejść na drugie piętro lub dach pobliskiego budynku, ale czasem wystarczy wejść na kosz na śmieci czy podstawę lampy. Należy pamiętać, że nie można się zbyt oddalać bo fotografia może wyjść abstrakcyjna.

9. Najlepsze zdjęcia to Twoje zdjęcia
Jeśli chcesz przedstawić lub omówić jakieś szczególne cechy lub ducha danego miejsca w trakcie prezentacji lub nieformalnej dyskusji, najlepsze zdjęcia do tego celu to Twoje zdjęcia. Głównym tego powodem jest fakt, że o swoich fotografiach będziesz mówił z większym przekonaniem i pasją. Każdy kadr opowiada pewną historię i ludzi one najbardziej interesują.

10. Znajdź dobre miejsce
Zasada jest bardzo prosta: im lepsza przestrzeń publiczna tym łatwiej zrobić dobre zdjęcie. - Dobre miejsca są jak pokarm dla dobrej fotografii. - stwierdza Fred Kent - W złych miejscach ludzie są raczej spięci i przerażeni. Im lepsze miejsce tym bardziej się otwierają i stają zadowoleni, okazują uczucia. Możliwości dobrej przestrzeni wzrastają lawinowo.