Czy polski design jest dobry? - spotkania i warsztaty: Łódź


17 czerwca 2010 r. odbędzie się w Fabryce Sztuki w Łodzi spotkanie z cyklu "O!to design. Spotkanie z polskim designem". W ich trakcie zaprezentowany zostanie dorobek kolejnych etapów rozwoju polskiego designu, począwszy od końca XX w., po obecne kierunki przemian. Udział w nich wezmą wybitni specjaliści – teoretycy i praktycy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem, pasją i wiedzą z zakresu historii polskiego designu oraz współczesnego projektowania, przedstawią krajowe i światowe trendy oraz tendencje.

Czerwcowe spotkanie poświęcone będzie światowym trendom w designie i spojrzeniu w ich świetle na polskie produkty. Celem prezentacji będzie przedstawienie i wyjaśnienie nadchodzących trendów we wzornictwie przemysłowym. Dyskusję poprowadzi Zuzanna Skalska, która studiowała w Design Academy w Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch w Holandii. Przez 3 lata pracowała jako Sensorial Trend Analyst w departamencie strategii Philips Design. Od 9 lat związana jest z VanBerlo Design Strategy + Product Development, gdzie odpowiada za stałe monitorowanie rynku większości branż przemysłu. Wykładowca na Uniwersytecie TU/e w Eindhoven na wydziale Wzornictwo Przemysłowe.

24 czerwca na kolejnym spotkaniu omawiane będą zagadnienia związane z tematem "Wzornictwo czy sztuka". Wzornictwo, w rozumieniu kuratorów wystaw, traktowane jest jako kategoria sztuki, natomiast pokazy targowe kładą akcent na komercyjną stronę dziedziny. Rozważa się przy tym wartości estetyczne albo marketingowe, pomijając wszelkie inne. W wykładzie zaprezentowane zostaną różnorodne rozumienia wzornictwa, autorstwa zarówno teoretyków, jak i praktyków. Zostaną zaprezentowane projekty realizowane na rzecz przestrzeni publicznych, niepełnosprawnych, starszych, eksperymenty projektowe czy manifesty artystyczne, w których wzornictwo sprowadza się do roli narzędzia.

Warsztat „Istota rzeczy” odbędzie się 1 lipca. Uczestnikom warsztatów zostanie przedstawiony system umożliwiający łatwe i szybkie budowanie form przestrzennych – od różnego rodzaju obiektów użytkowych, aż po większe instalacje i struktury. System opiera się na wykorzystaniu tekturowych modułów - wieloboków - i łączeniu ich za pomocą plastikowych zacisków do kabli. Zadaniem uczestników będzie eksplorowanie możliwości tego systemu poprzez poszukiwanie nowych form, funkcji i typologii tworzonych obiektów. Spotkanie poprowadzi Tomek Rygalik - wszechstronny projektant oraz wykładowca ASP w Warszawie. W projektach Tomka Rygalika, a także tych realizowanych pod jego okiem przez studentów, widać wyraźnie zaradność – jak sam mówi – ważną cechę polskiego designu nabytą w czasach niedostatku.

Na warsztaty należy się zapisywać pod numerem telefonu 42 646 88 65 lub fabryka@fabrykasztuki.org.