Design + estetyka + pomoc = Piggy Bank


Jeden z najbardziej aktywnych w Polsce ośrodków przedsiębiorczości społecznej cieszyńska Fundacja "Być Razem" zaczął właśnie sprzedawać swoje produkty na Allegro. Pierwszym jest "Piggy Bank", czyli połączone dwie świnki skarbonki.

Świnka, która jest pełniejsza przeważa, unosząc tę bardziej pustą. Pokazuje to relacje między oszczędnościami dwóch osób, lub między ilością pieniędzy zebranych przez jedną osobę na dwa różne cele. Ma to zachęcać do oszczędzania. Została zaprojektowana przez Marcina Eberta. Świnka z wysyłką kosztuje niecałe 40 zł.

Produkty Fundacji "Być Razem" są wyprodukowane w Polsce przez pracowników ośrodka a zostały zaprojektowane przez młodych projektantów. "Piggy Bank" powstał w ramach projektu „Design społeczny”, który był realizowany przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest efektem warsztatów polsko-izraelskich. Celem przewodnim było stworzenie produktów możliwych do realizacji w przedsiębiorstwie społecznym prowadzonym przez Fundację „Być Razem”.

Zakup produktów w stylu "Piggy Bank" to nie tylko możliwość zakupu pomysłów o ciekawym designie, ale także element wsparcia dla osób, które pracują w Fundacji i jest to dla nich element programu wyjścia z bezdomności lub bezrobocia.

"Piggy Bank" została wyróżniona nagrodą specjalną w piątej edycji konkursu „Śląska Rzecz”, którego celem jest promocja firm z województwa śląskiego w Polsce i poza granicami kraju. „Największą wartością produktów jest ich wartość społeczna. Nieskomplikowane wyroby dostosowane są do możliwości produkcyjnych Fundacji „Być Razem”, organizacji pozwalającej osobom bezrobotnym walczyć z wykluczeniem społecznym. Produkt jest dowodem na to, że idea ta nie jest utopią” – brzmiało uzasadnienie werdyktu jury konkursu.

Poniżej opis projektu i produktów, przygotowanych w ramach "Dobre rzeczy".