Dzieci poznają przestrzeń publiczną - przykłady: Cieszyn


Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie to przestrzeń otwartych debat, wykładów, seminariów, koncertów, wystaw, ale również codziennych spotkań dla dzieci, także w okresie wakacyjnym. Tym razem dzieci wyposażone w aparat fotograficzny ruszyły w stronę miasta, żeby przypomnieć sobie znane miejsce i poznać te, których do tej pory nie miały możliwości zobaczyć. Przed nimi tydzień pracy z fotografią.

W tym miesiącu tematem przewodnim jest przestrzeń publiczna. Uczestnicy dowiedzą się z jakich miejsc mogą korzystać powszechnie i nieodpłatnie, które z nich są otwarte dla dzieci, w którym miejscu można załatwić daną sprawę lub gdzie zwrócić się z konkretną prośbą.

- Świetlica została zorganizowana w ramach roku walki z ubóstwem. Jako Stowarzyszenie otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt, który realizujemy pracując z dziećmi w wieku od sześciu do dwunastu lat. Często dzieci te wywodzą się domów dotkniętych problemem biedy – wyjaśnia Joanna Wowrzeczka koordynatorka cieszyńskiego Klubu Krytyki Politycznej.

Świetlica stara się uzupełnić wiedzę dzieci, wyrównać szanse, a w niektórych przypadkach również stara się ochronić młodych ludzi przez historią swoich rodziców.

- Poprzez budowanie kapitału kulturowego, w oparciu o dziedziny kultury, chcemy wspierać dzieci w znajdywaniu swojego miejsca w świecie, bo świat jest brutalny – mówi koordynatorka. - Dzieci z Cieszyna i tak maja utrudnioną pozycję, bo są z prowincji – dodaje.

Świetlica porusza tematy z którymi ludzie mają nieustanny kontakt. - Chcielibyśmy, żeby grupa dzieci, która bierze udział w zajęciach była różnorodna. To doskonale wpływa na wszystkich uczestników – podkreśla Joanna Wowrzeczka.

Źródło: OX.pl