Gdzie uczyć się street-artu? - przykłady: Na granicy


Od 14 do 18 czerwca 2010 r. w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji potrwa projekt „The Wall – sztuka na granicy”. Zorganizowany został przez miejscową Liptovską Galerię Petra Michala Bohúňa przy współpracy z Galerią Bielską BWA w Bielsku-Białej. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali artyści polscy i słowaccy, posługujący się językiem artystycznym graffiti i street-artu.

Zaproponowane działania mają na celu zarówno zbliżenie artystów z sąsiadujących ze sobą krajów – uprawiających tego rodzaju sztukę wizualną, jak i umożliwienie innego spojrzenia na sztukę ulicy, która często traktowana jest powierzchownie lub pomijana, jako działanie destrukcyjne.

Ważne jest też umożliwienie kontaktu z artystami, który ma szansę wpłynąć na zmianę stereotypowego wizerunku „grafficiarzy”. Wielu z nich tworzy interesującą sztukę, nie tylko komentującą bieżące wydarzenia i zabierającą głos w ważnych wydarzeniach, ale też nawiązującą do historii lub tworzącą fantastyczne wizje przyszłości. Adresatem projektu jest młodzież i młodzi ludzie – pomysłodawcy „The Wall – sztuka na granicy” pragną dotrzeć do młodej generacji oferując dyskusje o bliskim jej języku komunikacji.

Projekt „The Wall – sztuka na granicy” realizowany jest wieloaspektowo – obejmuje zarówno działania teoretyczne, dydaktyczne, jak też twórczość artystów w samej galerii oraz ekspozycję ich pracy.

W poniedziałek, 14 czerwca br. w Liptovskim Mikulaszu rozpoczęło się pięciodniowe sympozjum, podczas którego artyści będą wspólnie realizować olbrzymie graffiti w Wielkiej Sieni Liptovskiej Galerii Petra Michała Bohúňa. Powstałe prace zostaną zaprezentowane 18 czerwca br. podczas wernisażu. W tym dniu odbędzie się również seminarium związane tematycznie zarówno z powstałym w galerii graffiti, jak i istniejącymi już realnie w Polsce i na Słowacji przykładami graffiti i street-artu. Mural ten będzie eksponowany w Liptovskiej Galerii przez trzy miesiące. 19 czerwca artyści i znawcy graffiti będą prowadzili warsztaty dla młodzieży zainteresowanej sztuką ulicy i obcującej z graffiti na co dzień.

Jesienią w Galerii Bielskiej BWA będzie miało miejsce spotkanie, podczas którego zaprezentowana będzie dokumentacja działań na Słowacji. Uczestnicy wysłuchają też wykładu o sztuce graffiti. Projektowi towarzyszyć będzie słowacko-polski katalog.

Polskę reprezentują w projekcie artyści posiadający już ciekawy dorobek, zarówno w dziedzinie street-artu, jak i działaniach multimedialnych oraz grafice komputerowej: Marcin Buk (Malicki), Andrzej Miastkowski (Egon Fietke), Dariusz Paczkowski (3 fala) i Robert Wolny (Turbos). Stronę słowacką reprezentują: Bluer, Cke, Lena, Maroš, Peter Pank, Pure728, Pyppo 314 oraz Roubal.

„Galeria Bielska BWA od wielu lat obserwuje polską scenę street-artu. Oprócz wykładów i warsztatów, prezentowaliśmy ten rodzaj sztuki kilkakrotnie, np. podczas Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2007 roku powstał mural Malickiego i Turbosa na ścianie bielskiego Muzeum Techniki i Włókiennictwa – mural istnieje do dzisiaj. Podobnie jest z graffiti Dariusza Paczkowskiego z ruchu „3 Fala” poświęconym wodzie – widnieje na fasadzie Galerii Bielskiej BWA od kilku. W sztuce tej zawsze ważne jest przesłanie, próba uświadomienia przechodniom ważnych treści poprzez zwartą i charakterystyczną dla każdego street-artowca formę graficzną i znak” – mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.