Gdzie warto mieszkać w Stanach? - ranking: Fast Cities

"Fast Company" to amerykański portal internetowy, promujący najciekawsze pomysły i postacie z obszaru kapitału kreatywnego. Od 2005 r. roku organizuje konkurs na "Fast Cities", czyli miasta "realizujące najlepsze i najbardziej zuchwałe pomysły". W tym roku w dwunastce wyróżnionych znalazły się m.in. Nowy Jork, Dallas, Austin i San Francisco.

Nowy Jork został wyróżniony za stworzenie miejskiej farmy "Gotham Greens" w budynku na Brooklynie. Nawadnianie i zasilanie farmy odbywać się będzie przy pomocy deszczówki i baterii słonecznych. Planowana wielkość produkcji to 40 ton. Warzywa produkowane na dachu kamienicy będą sprzedawane w lokalnych sklepach.

Dallas otrzymało tytuł za wspieranie kultury. Nowopowstały budynek AT&T Performing Arts Center w centrum miasta będzie impulsem mogącym zmienić go w stolicę kultury. W skład kompleksu wchodzą bowiem Wyly Theatre i Winspear Opera House z miejscami dla 100 tys. widzów.

Austin to z kolei jedno z pierwszych miast, które wdrożyło ideę car-sharingu. Jesienią 2009 r. uruchomiono we współpracy z Daimler'em system Car2go. Miasto zakupiło 200 samochodów, którymi można się poruszać w cenie od 0,35 dolara za minutę, przy czym nie płaci się już za paliwo i parkowanie. W pierwszych czterech miesiącach zainteresowanie blisko czterokrotnie przerosła oczekiwania twórców. Blisko tysiąc osób chciało podróżować do pracy wspólnie z kimś.

Miastem, które jest zarządzane przy wykorzystaniu idei open-source zostało San Francisco. W lutym 2010 r. uruchomiło specjalny serwis umożliwiający mieszkańcom zgłaszanie swoich pomysłów dotyczących rozwoju metropolii. Już wcześniej większość danych miejskich została udostępniona przy wykorzystaniu np. Google Maps. W marcu z kolei bezpłatnie udostępniono interfejs API, który daje dostęp innymi regionom do systemu zarządzania 311. funkcjami związanymi z zarządzaniem miastem. Do tej pory skorzystały z niego m.in. Boston, Los Angeles, Portland, Oregon, Seattle i Washington, D.C.