IX Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF w Warszawie


28 czerwca 2010 r. w Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż IX Dorocznej Wystawy Studium Fotografii ZPAF, czyli najstarszej i najpopularniejszej szkoły fotograficznej w Warszawie. Wśród ponad 200 prac studentów pierwszego i drugiego roku pokazuje przekrój przez problemy i zadania fotograficzne, realizowane w studium w ciągu ostatniego roku. Wystawa prezentuje fotografie zróżnicowane tematycznie i technicznie.

Pierwszy rok to głównie klasyczna fotografia czarno-biała, a także zdjęcia wykonane w technice bezkamerowej jak heliografia i luksografia. Drugi rok to przede wszystkim praca pod okiem mistrzów realizowana w pracowniach autorskich Andrzeja Zygmuntowicza, Magdy Hueckel, Pawła Żaka, Jowity Mormul, Mikołaja Grynberga i Basi Sokołowskiej. Fotografie uczestników drugiego roku to niebanalne fotografie zrealizowane w szerokim spektrum technik - w tym prezentacje multimedialne i książka artystyczna.

Kuratorka wystawy - Anna Wolska, pracując nad wyborem zdjęć do wystawy dodaje, iż niezmiennym kluczem do sukcesu jest m.in. umiejętność patrzenia, spostrzegania i świadomego wyboru motywu, poparta wiedzą i doświadczeniami wcześniejszych pokoleń. Tylko w ten sposób mogą powstać prace, które rozbudzą emocje w widzach i krytykach, o których można będzie powiedzieć coś więcej niż tylko, że są "ładne".

Na tej wystawie można właśnie zauważyć, jak dzięki grupie najlepszych pedagogów należących do czołówki polskich fotografów, w procesie edukacji z niedzielnego "pstrykacza" powstaje świadomy siebie twórca, który robiąc zdjęcia staje się "wrażliwym kolekcjonerem świata", jak zwykła mawiać Susan Sontag."