Jak gadać o architekturze? - przykłady: Warszawa


W warszawskiej Klubokawiarni przy ul. Kruczkowskiego od 15 czerwca rozpoczyna się cykl spotkań pt. "Archigadanina". Najbliższe będzie dotyczyło "Gadaniu o archigadaniu". Kolejne będą mniej w stylu meta i ich tematem będzie "Mecz czynników sprawczych na Placu Defilad" i "Ogromna istota materialna".

Pierwsze spotkanie dotyczyć będzie następujących tez, dla których punktem wyjścia jest opowieść o Warszawie lat 50., czyli "Zły" Tyrmanda: 1. Warszawiacy nadal BARDZO interesują się swoim miastem oraz 2. W przeciwieństwie do lat pięćdziesiątych, teraz przede wszystkim o mieście GADAMY, ewentualnie również piszemy i czytamy. Dyskusja będzie składała się z jedenastu 11 energicznych wystąpień czołowych warszawskich archigadaczy.


30 czerwca i 13 lipca poruszone będą zagadnienia związane z darem Józefa Stalina dla polskiej stolicy. Rozmowy poprzedzi wykład Michała Murawskiego o Pałacoplacu i Warszawie. Ideą przewodnią „Archigadaniny” jest bowiem rozbudzenie dyskusji o miejscu architektury i przestrzeni miejskiej - a przede wszystkim Pałacu Kultury i Placu Defilad - w świadomości i nieświadomości Warszawiaków.

Organizatorem cyklu „Archigadaniny” jest Michał Murawski, antropolog architektury z Cambridge, który zbiera materiały do doktoratu o współczesnej Warszawie. Z „Archigadaninami” wiąże ukryty cel: planuje wykorzystać przebieg spotkań do przetestowania niektórych tez sformułowanych podczas ponadrocznego pobytu badawczego w Warszawie. Archigadaniny zorganizowane są we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Klubokawiarnią Warszawa Powiśle.