Jak kreatywnie zmieniać przestrzeń publiczną? - postacie: Helmut Smits


Helmut Smits to holenderski artysta urodzony w 1974 r. Ukończył w 2001 r. Akademię Sztuk Plastycznych w Hertogenbosch a rok wcześniej Uniwersytet Walijski w Cardiff. Jego prace były prezentowana na wielu wystawach indywidualnych w Holandii i Wielkiej Brytanii.

Prace artysty - często z pogranicza happeningu - charakteryzuje humor i niezwykła prostota. Czasem jest ona bliska formie wierszy haiku. Tak np. jest w wypadku "Pamfletu", czyli drukarki umieszczonej na jednym z pięter biurowca, którego pracownicy mogą podejść do podłączonego komputera, napisać co myślą i nacisnąć "Wyślij". Wydrukowana kartka papieru spadnie na dół, gdyż podajnik wyjściowy drukarki jest umieszczony na zewnątrz budynku.

Niezwykle sugestywne są projekty autora związane z przestrzenią publiczną. Helmut Smits wykorzystuje znane nam dobrze ikony, funkcje i nadaje im nowe znaczenie. W "Terytoriach" umieszcza akrylowe loga firm takich jak ING, Puma, Lacoste w naturalnym środowisku. Sadzi drzewo przed billboardem, które rosnąc zasłania całą jego powierzchnię. Buduje bałwana z marmuru i stawia go przy drodze, aby budził zdziwienie latem.

Autor jednak nie tylko ogranicza się do żartu. Stara się podejmować w pracach zawsze tematy istotne: ochrona środowiska, równość, wojna. Na sklejce przykleja powiększone etykiety, podobne do tych jakie znamy z doniczek roślin kupowanych w supermarketach i umieszcza je w naturalnym środowisku. Na brukselski parkingu wyznacza strefę "Tylko dla białych samochodów", której strażnikiem jest murzyn.

Krótkometrażowe filmy mają podobne przesłanie. Np. "Greenscreen" to prosta technicznie operacja tzw. kluczowania kolorem. Helmut Smits podkłada pod murawę boiska reklamy i prezentuje relacje z meczu, w której piłkarze biegają po reklamowanych produktach.

Greenscreen from Helmut on Vimeo.Ostatnio w ramach "Electrified - Hacking Public Space" w Ghent stworzył martwego piksela, który ma być widoczny na mapach satelitarnych udostępnianych w Google Earth.

Poniższa prezentacja stworzona została ze zdjęć zamieszczonych na stronie artysty.