Jak mądrze dzielić się rowerami? - przykłady: Denver, B-cycle


22 kwietnia 2010 r. w Denver ruszyła jedna z najnowocześniejszych automatycznych wypożyczalni miejskich rowerów. Jest to obecnie największy projekt tego typu w Stanach Zjednoczonych. Dostępny jest 400 rowerów, rozlokowanych w 40 stacjach. Na świecie prym wiedzie tutaj Paryż z 20 tys. jednośladów w 1,4 tys. wypożyczalniach.

B-Cycle - tak nazywa się system - jest niezwykle innowacyjny. Zaprojektowany i wykonany został przez trzy firmy Humana, Trek i Crispin Porter + Bogusky. Może on obsługiwać do 50 tys. rowerów w kilkudziesięciu miastach.

Jeśli chodzi o płatności to pierwsze półgodziny jest za darmo! Kolejne kosztuje 1,1 dolara. Za cały dzień jazdy zapłacimy jedynie 5 dolarów. Roczna opłata abonamentowa to tylko 65 dolarów.

B-Cycle to także specjalna aplikacja na iPhone, która nie tylko informuje ile rowerów jest wolnych w danej wypożyczalni, ale także ile miejsc postojowych czeka, gdy trzeba oddać rower.

Dodatkowo przez portal internetowy, wszyscy korzystający z udostępnianych rowerów mogą prześledzić trasę swoich podróży, podobnie jak np. biegacze korzystający z opaski Nike Plus.