Jak mapa staje się wizytówką miasta? - przykłady: Nowy Jork


W czerwcu 2010 r. nowojorska Metropolitan Transportation Authority wprowadzi do obiegu nową mapę metra. Będzie to pierwsza zmiana od 1998 r. Komentatorzy podkreślają jednak, że nie jest ona zbyt rewolucyjna. W celu ułatwienia zobrazowania tras Manhattan stanie się grubszy niż ostatnio, a wizualizacje linii wzbogacą się o cienie. Natomiast kolory na mapie będą bardziej intensywne.

Eksperci Project for Public Spaces zwracają uwagę, że mapa nowojorskiego metra jest najprawdopodobniej najczęściej oglądaną mapą na świecie. Podkreślają, że rzadko doceniana jest waga kartografii dla budowy przyjaznej przestrzeni publicznej. W wielkich miastach, jak Nowy Jork, Paryż czy Londyn, to właśnie wygląd mapy metra jest obrazem, na który najczęściej patrzą turyści. Jest ikoną miasta.

Steven Heller - komentator New York Times - również podkreśla brak innowacyjności nowej mapy i przywołuje bardzo kontrowersyjną wersję z 1972 r., autorstwa włoskiego designera Massimo Vignelli. Stała się ona światowym przykładem modernistycznego projektowania i jest do dziś eksponowana w Museum of Modern Art. Jest bardziej schematyczna niż wszystkie pozostałe, ale dzięki temu rozróżnienie przebiegu poszczególnych linii jest na niej niezwykłe łatwe.