Jak promować turystykę industrialną? - przykłady: Śląsk


12 czerwca 2010 r. na Śląsku odbędzie się pierwsze święto Szlaku Zabytków Techniki - Industriada. Organizatorzy zapraszają do podróży samochodowej wzdłuż całego szlaku. Prowadzi on przez 31 miejsc związanych z historią przemysłu województwa śląskiego, o unikalnej wartości architektonicznej i historycznej.

Jest to pierwsze szlak tematyczny, powstały w Polsce. Jest on jedynym tego typu w Europie Środkowej i Wschodniej. Idnustriada jest elementem kończącym przygotowania strategii marketingowej, które trwały od 2008 r.

Industriada ma być imprezą cykliczną. W tym roku udział w niej weźmie aż 40 zabytków techniki i miejsc związanych z przemysłową tradycją regionu. W ramach Industriady odbędzie się szereg koncertów, prezentacji, warsztatów i mnóstwo konkursów.

Promocja Industriady będzie obejmowała audycje radiowe i telewizyjne, elementy marketingu bezpośredniego, reklamy prasowe w tym inserty do gazet lokalnych. Poszczególne obiekty na szlaku będą promowane także indywidualnie przez ich administratorów. W miastach regionu pojawią się specjalnie oklejone autobusy i reklamy zewnętrzne. Planowane są także działania w mediach społecznościowych i promocja w Internecie

Zaplanowany został także konkurs dla odwiedzających Szlak. Do insertu reklamującego Industriadę dołączony zostanie dowód rejestracyjny Śląskiego Szlaku Techniki. Ma on zachęcić do regularnego dokonywania wizyt w obiektach na szlaku. Aby wziąć udział w konkursie z nagrodami, wystarczy zebrać pięć pieczątek i wymyślić hasło reklamujące ulubiony obiekt (oceniane przez agencyjne jury). Nagrodami w konkursie są trzy rodzaje robotów: THERMOMIX – robot kuchenny łączący funkcje ponad dwudziestu urządzeń, iROBOT - inteligentny odkurzacz i ROBOACTOR – sterowany interaktywny robot.

W trakcie Industriady odbędzie się także konkurs budowania zobotów z trzech różnych materiałów. Wszyscy chętni będą mogli się zmierzyć w praktycznym wykorzystaniu swojej wyobraźni w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu (klocki), Elektrociepłowni Szombierki (kartony), Radiostacji w Gliwicach (styropian), Zabytkowej Kopalnia „Ignacy” w Rybniku (kartony), Parku Staszica w Częstochowie (klocki) i Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (styropian).

Szczegółowy program Industriady znajduje się na stronie www.industriada.pl.