Jak szukać ukrytych przestrzeni publicznych? - przykłady: Chicago


Do 26 lipca 2010 r. mieszkańcy Chicago i okolic mogą przesyłać zdjęcia i filmy w ramach konkursu na ukryte przestrzenie publiczne. Celem konkursu jest znalezienie najciekawszych przestrzeni, a później wsparcie najlepszych z nich.

W 2009 r. Metropolitalna Rada Planowania Chicago zorganizowała we współpracy z nowojorską organizacją Project for Public Spaces konkursu "Co tworzy dobre miejsce?" w rejonie tego miasta. W zmaganiach wzięło ponad 50 grup, które przedstawiły zdjęcia i filmy dotyczące ogrodów, placów, kawiarni i ścieżek spacerowych. Na te miejsca głosowało ponad 8 tys. osób. Rada później dodatkowo wsparła cztery najlepsze miejsca.

Dla znających język angielski strona inicjatywy Placemaking Chicago to prawdziwa skarbnica wiadomości o tworzeniu dobrej przestrzeni publicznej, zgodnie z zasadami opracowanymi przez Project for Public Spaces. Dział "Downloads" jest zwłaszcza godny polecenia dla praktyków. Część tych materiałów jest także dostępna w języku polskim m.in. we wcześniejszym poście o tłumaczeniu przewodnika Project for Public Spaces przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.