Jak uwolnić sztukę w przestrzeni publicznej? - przykłady: Lublin


Od 17 do 19 czerwca 2010 r. w Lublinie będzie trwała druga edycja festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej Open City. Organizatorzy wkrótce mają zaprezentować listę zaproszonych artystów. Festiwal to jedna z najważniejszych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce i największa tego typu wystawa na wschodzie Polski.

Festiwal Open City opiera się na idei uwolnienia działa sztuki od sterylnej i pozbawionej kontekstu przestrzeni muzeum, na rzecz zmiennego otoczenia miasta. Artyści wydają swoje prace pod oceny i refleksje mieszkańców miasta i turystów. Sztuka zostaje wystawiona zarówno na ulotne emocje przechodniów, jak i na zmienne warunki atmosferyczne. Wpisana w dziejowy kontekst i współczesne problemy przestrzeni miejskiej, staje się zarówno jej komentarzem jak i kolejnym rozdziałem historii miasta.

Dodatkową wartością festiwalu Open City jest pełna dokumentacja realizacji artystów w formie katalogu sztuki aktualnej oraz realizacje trwałe. Od 2009 roku jest to instalacja Teresy Murak. Źródło. Strumień. Woda w postaci „rzeki hyzopu” płynącej od podnóża Zamku na Wschód.

Kuratorem tegorocznej edycji festiwalu Open City jest Krzysztof Żwirbilis. Festiwal jest częścią starań Lublina o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Aktualne informacje można znaleźć tutaj.