Jak wybucha sztuka współczesna w przestrzeni miasta? - przykłady: ArtBoom Festival, Kraków


Od 11 do 21 czerwca w Krakowie trwać będzie ArtBoom Tauron Festival. Jest to druga edycja festiwalu, który ma spowodować "eksplozję sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej, sztuki, która prowokuje, zastanawia, wchodzi w interakcję z widzem, sprzyja kontemplacji."

Festiwal ArtBoom to największa tego typu impreza prezentująca w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną. Założeniem organizatorów jest stworzenie cyklicznego wydarzenia, które umożliwi trwały kontakt z najbardziej interesującymi zjawiskami w sztuce najnowszej. W trakcie pierwszej edycji swoje prace zaprezentowali najciekawsi współcześni twórcy m.in. Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Pawel Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Szwiertnia i Grupa Twożywo.

Program festiwalu można przeczytać tutaj. Wydarzeniom towarzyszy szereg imprez dodatkowych (pełna lista). Niektóre z nich wydają się warte polecenia.

Trzy panele dyskusyjne, odbywające się w Pawilonie Wyspiańskiego. Pierwszy odbędzie się 11 czerwca i poświęcony będzie "Rewitalizacja - Działania tymczasowe". Kolejny cztery dni później na temat rewitalizacji na terenie Krakowa, a ostatni 17 czerwca dotyczyć będzie designu miejskiego.

19 czerwca z kolei w Muzeum Narodowym odbędzie się konferencja "Sztuka w przestrzeni publicznej". Tematem będzie kształtowanie wizerunku i tożsamości miasta poprzez działania artystyczne w przestrzeni publicznej. Dyskusji poddane zostaną kwestie interwencji artystycznej w tożsamość miejsca, w status jego atrakcyjności, możliwość ingerencji w spójną przestrzenną całość. Czy mogą je wzbogacić o współczesne treści i nowe formy. Na ile działania sztuki współczesnej zmieniając tożsamość miasta kształtują tożsamość ich mieszkańców, odbiorców.

Udział jako dyskutanci wezmą w niej Plath Carina (kuratorka w Sprengel Museum w Hanowerze), Weinhart Nina (artystka i badaczka, od wielu lat związana z Ars Electronica w Linz), Watts Patricia (zajmująca sie powiązaniami sztuki z ekologią, założycielką i kuratorką ecoartspace), Leszkowicz Paweł (historyk sztuki, kurator i wykładowca zajmujący się współczesną sztuką i kulturą wizualną), Szymański Wojciech (historyk i krytyk sztuki).