Jak zainstalować słońce na placu? - przykłady: Katowice, Cazador-del-sol


Od 11 do 13 czerwca 2010 r. na katowickim Placu Sejmu Śląskiego zakwitnie niezwykła instalacja "Cazador-del-sol", autorstwa Agaty Norek i Rene Hildebranda. Będzie to element programu starań stolicy Śląska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

"Cazador del Sol" to połączenie współczesnej filozofii, designu i natury. To połączenie codzienności i mistyki. Autorzy projektu chcą podarować mieszkańcom Katowic możliwość odprężenia pośrodku promieniejącej przestrzeni. Chcą stworzyć w mieście miejsce, które nigdy nie przekwita. Metaforyczną łąkę, która zrodzi się ze światła i barwy.

W warstwie technicznej "Cazador del Sol" to instalacja złożona z fluorescencyjnych krążków z plexi, zamontowanych na elastycznym drążku z włókna szklanego. Plexi przetwarza niewidzialne fale słoneczne w widzialną energię. Pobierając światło Słońca świeci samo. Z mocą zależną od pogody, niemniej nieustannie.

Katowice będą kolejnym miastem, które gościć będzie tą niezwykłą instalację. Wcześniej prezentowana ona była m.in. w Augsburgu, Neusass i Monachium. Planowany jest także pokaz w Stuttgarcie.

Autorami instalacji są Agata Norek i Rene Hildebrand. Ona jest absolwentką Wydziału Malarstwa oraz Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. On designerem, od lat eksperymentującym z fluorescencyjnymi materiałami. W trakcie pobytu na wyspie Lanzarote w latach 2001/2002, stworzył „Łowcę słońca”, czyli Cazador del Sol. Lanzarote to miejsce urodzin m.in. Césara Manrique.

Instalacja "Łowcy słońca" to nie tylko projekt artystyczny, ale także komercyjny. Twórcy wytwarzają bowiem parasole z plexi i każdy może je kupić przez internet. Koszt zestawu trzech parasoli to 82 euro plus koszty wysyłki.