Jak zamknąć ulice na weekend? - przykłady: Nowy Jork, Weekend Walks 2010


12 czerwca 2010 r. w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn zostanie zamknięta Vanderbilt Avenue na odcinku od Dean Street do Park Place. Nie jest to jednak spowodowane remontem, ale udostępnieniem przestrzeni ulicy mieszkańcom dzielnicy. Akcja jest częścią pomysłu "Weekend Walks 2010", czyli okresowego zamykania 18 ulic w pięciu dzielnicach miasta i udostępniania ich przestrzeni na wydarzenia inicjowane przez społeczności lokalne.

Na Vanderbilt Avenue będzie można grać w badminton i piłkę, jeździć na rowerze, dobrze zjeść i oczywiście oglądać mecze, rozgrywające się w RPA, a także zobaczyć pokazy afrykańskich tańców.

"Weekend Walks" to kampania zainicjowana przez Departament Transportu nowojorskiego magistratu, w celu zwiększenia zaangażowania mieszkańców w otaczającą ich przestrzeń publiczną. Jest ona częścią programu "World Class Streets", opracowanego na podstawie badań przeprowadzonych przez biuro konsultacyjne Jana Gehla.

W 2010 r. w okresie letnim osiemnaście nowojorskich ulic będzie zamykanych, a ich przestrzeń wypełnią imprezy organizowane przez lokalne społeczności. "Weekend Walks" mają promować zdrowe i bezpieczne spędzanie czasu i tworzyć przestrzeń publiczną o wysokiej jakości, a także integrować mieszkańców.

Poniżej ulotka promująca imprezę na Vanderbilt Avenue i raport "World Class Streets".