Jak zmienić dzielnicę w dzieło street-artu? - przykłady: Wrocław-Nadodrze


Do 25 czerwca wrocławska młodzież może zapisywać się na niezwykłe warsztaty graffiti i rzeźby w ramach projektu "Akcja Rewitalizacja". Cykl szkoleń rozpocznie się 1 lipca i potrwa dwa miesiące. W ich trakcie młodzież z Nadodrza (czytaj o poprzednich projektach) będzie zmieniać oblicze swojej dzielnicy, starając się uczynić z niej miejsce tętniące życiem, upiększone niezwykłymi muralami i imponującymi rzeźbami. Projekt jest częścią cieszącej się dużą popularnością akcji „Graffiti non stop”.

Pod czujnym okiem artystów z kolektyfu i Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina” młodzi będą mieli okazję zapoznać się z arkanami street artu oraz rzeźbiarstwa. Dwudziestogodzinne warsztaty dostarczą podstawowych informacji o wybranych dziedzinach sztuki, ale przede wszystkim będą okazją do pracy na „żywych” materiałach. Spreje, pędzle i dłuta pójdą w ruch! Przez dwa miesiące młodzi artyści będą ćwiczyć projektowanie, malowanie, wycinanie i formowanie. Wszystkie działania będzie można śledzić na specjalnym blogu, pełnym relacji, zdjęć i opinii uczestników.

Kulminacyjny moment nadejdzie w sierpniu. Po tygodniach szkoleń uczestnicy zdecydują, jak upiększyć swoją dzielnicę. Czy będzie to graffiti bajkowe, czy nawiązujące do lubianego komiksu? Czy na popularnym nadodrzańskim placu stanie rzeźba podobna do fontanny, czy forma inspirowana kubizmem? O tym wszystkim młodzi zdecydują sami. Przemyślenia i rezultaty zostaną uwiecznione w filmie, relacjonującym przebieg projektu.

Organizator projektu – Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „Trampolina” – istnieje już od ponad roku. Swoim działaniami pomagało do tej pory najmłodszym mieszkańcom Nadodrza, organizując dwie edycje aukcji charytatywnej „Zaczaruj mi świat!” z okazji Dnia Dziecka, aukcję „Przedłużamy wakacje!” oraz warsztaty dla dzieci z ul. Ptasiej.

Tym razem przyszła kolej na młodzież. Warsztaty zintegrują nastoletnich mieszkańców, dadzą możliwość pożytecznego spędzania wakacyjnego czasu, rozwiną artystyczno-kulturalne zainteresowania, a przede wszystkim nauczą odpowiedzialności za przestrzeń publiczną.

Projekt współfinansowany jest przez Urząd Miasta Wrocław i Program "Młodzież w działaniu". Zgłoszenia oraz więcej informacji na stronie www.sas-trampolina.org.pl oraz w Łokietka 5 Infopunkt Nadodrze.