Jak zmienić przestrzeń miasta za 1000 zł.? - wydarzenia: Wrocław


Od 11 do 13 czerwca 2010 r. po raz trzeci odbędzie się festiwal "Podwodny Wrocław". Równolegle na 16 scenach rozmieszczonych w Browarze Mieszczańskim zaprezentuje się blisko 400 artystów z tak odległych od siebie dziedzin jak np.: muzyka i design, film i architektura, teatr i sztuka intermedialna czy fotografia i literatura. Niezwykle ciekawie zapowiada się także blok poświęcony designowi i architekturze.

Na "Scena design" zaprezentowane zostaną prace artystów odpowiadające na hasło "Przestrzeń miejska – człowiek jako jej użytkownik, poddany terytorium życia w zbiorowości." Zostana wykonane obiekty użytkowe, grafika identyfikacyjna, instalacje i projekcje multimedialne odnoszace się do relacji: utracone środowisko naturalne – sztuczne środowisko miejskie – indywidualizm – konsumpcja – życie ograniczone cywilizacją. Organizatorzy będą promować również program Akcelerator Designu oraz organizacje, w których działają wrocławscy designerzy. W trakcie trwania festiwalu planowane są warsztaty dla dorosłych i dzieci, a w czasie bezpośrednio porzedzajacym fastiwal instalację promującą całą imprezę (strategiczne punkty miasta).

"Scena architektury" odbędzie się pod hasłem "1000 złotych normy". Organizatorzy festiwalu deklarują bowiem, że "dość Bolesławów i fontann za fortunę. Przestrzeń miejska we Wrocławiu potrzebuje powiewu świeżego powietrza. Czegoś niekonwencjonalnego i wyjątkowego nie ze względu na gigantyczny budżet, ale pomysł. Czegoś, co stanie się impulsem do zmian. Chcemy pokazać, że nawet w obliczu braku dużych środków na inwestycje przestrzeń miejska może przechodzić pozytywną metamorfozę. Na małą skalę, ale za to w oparciu o ciekawe pomysły. Najważniejsze są idea i chęć działania. Postanowiliśmy sprawdzić, czy można zmienić miasto mając do dyspozycji zaledwie 1000 zł. To niewiele, ale podobno wszystko jest możliwe. O pomoc poprosiliśmy wrocławskich architektów. Wystawa 1000 złotych normy pokazuje efekty tych poszukiwań."

Wyzwaniem, z jakim mierzą się uczestnicy wystawy, jest zaprojektowanie dowolnych obiektów dla przestrzeni miejskiej. Warunki są dwa: projekty muszą dać się zrealizować i przetrwać w przestrzeni publicznej przynajmniej przez jakiś czas, a koszt produkcji każdego z nich nie może przekraczać 1000 zł.

Więcej na stronie internetowej.