Jak znaleźć grób? - przykłady: Katowice


Komunalny Zakład Usług Pogrzebowych w Katowicach od 9 czerwca 2010 r. uruchomił nowy serwis, ułatwiający wyszukiwanie grobów na cmentarzach na terenie miasta. Post ten zamieszczam, bo dotyczy ułatwienia poruszania się w przestrzeni miejskiej, choć mam pełną świadomość, jak blisko jest on humorowi grupy Monty Pythona.

Szczególnie nazwa serwisu jest dla mnie dalece humorystyczna Grobonet 2.1. System opiera się na oprogramowaniu firmy Art Look z Mikołowa. Jest ono wykorzystywane przez wiele polskich miast. Pełna wersja systemu obejmuje także info-kioski.

Obecnie w internecie można sprawdzić lokalizację grobów na katowickich cmentarzach przy ulicach: Panewnickiej, Kołodzieja, Goetla, Meteorologów, Murckowskiej, a także na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

W oficjalnym komunikacie na stronach internetowych miasta, stwierdza się, że "jest to aplikacja internetowa pomocna zwłaszcza dla osób przyjezdnych, poszukujących śladów po swoich przodkach, choć nie tylko – poprzez stronę można zlecić posprzątanie grobu, zapalenie znicza czy też położenie kwiatów i wiązanek".