Jak zwrócić uwagę na przestrzeń miasta? - postacie: Laurent Payot


Francuska artystka Laurent Payot jest zafascynowana powtórzeniami, odnajdywanymi w codzienny życiu. Mieszka obecnie w Liverpoolu i wspólnie z Kevinem Huntem, szefuje ośrodkowi artystycznemu The Royal Standard. W swoich pracach często wykorzystuje, jak sama mówi, "technikę kameleona". Bierze jakiś normalny wycinek przestrzeni miasta i tylko w niewielkim stopniu modyfikuje jego znaczenie. W efekcie widz dopiero po chwili dostrzega niezwykłość danej instalacji.

W projekcie "Nic niezwykłego, nic niezwykłego" (Same Old, Same Old) rozmieszcza po prostu takie same obiekty w przestrzeni miejskiej. Np. rano na przystankach autobusowych rozkłada sztuczne opakowania, z których dokładnie tak samo wysypują się chipsy. Projekt ten ciągle trwa, więc wszyscy odwiedzający Liverpool mają szanse zobaczyć na własne oczy pomysły Laurent Payot.

Instalacja "Łabędź" (Swan) to tytułowy ptak na rzece Taff, przechodzącej przez centrum Cardiff. Jego niezwykłość polega na tym, że zrobiony jest ze sklejki, zamocowanej na betonowym postumencie. Projekt ten był realizowany przez tydzień w 2009 r. Technicznie jest prawie identyczny z działaniami holendra Helmuta Smitsa, ale w przekazie całkowicie odmienny.

Według mnie najbardziej reprezentatywne dla założeń Laurent Payot są projekty wielkoformatowej fotografii, umieszczanej w przestrzeni miasta. "Ulica Eyre na Ulicy Eyre" (Eyre Street in Eyre Street), zrealizowany w 2009 r. w Sheffield. "Ludzki billboard na przerwie" (Human billboard having a break) z tego samego roku, zrealizowany w Liverpoolu oraz największy "Re-prezentacja" (Re-Presentation). Ten ostatni, choć chronologicznie zrealizowany jako pierwszy, to umieszczone w oknach galerii Garston Cultural Village zdjęcia budynku i ulicy, znajdującej się naprzeciwko.

Więcej informacji na stronie internetowej www.laurencepayot.com.