Place zabaw z recyclingu - przykłady: GoPlay! ProjectW 2008 r. Marcus Veerman przyjechał do tajskiego miasta Mae Sot. Miał tam uczyć dzieci i w tym celu chciał budować specjalne klasy, które ułatwiałyby przyswajanie wiedzy. Od razu zdał sobie jednak sprawę, że system edukacyjny w Tajlandii opiera się głównie na powtarzaniu wiadomości podanych przez nauczyciela.

W ten sposób zabija się wśród dzieci kreatywność, zdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów czy eksperymentowania. Na świecie istnieje wiele organizacji, które wspierają budowę szkół w uboższych częściach globu, ale niezbyt dużą - zdaniem Marcusa Veermana - przywiązuje się wagę do odpowiedniego programu edukacji. Takiego, który nie tylko ograniczy się do przekazania wiedzy, ale będzie wzmacniał wspólnotę mieszkańców.

Marcus Veerman rozpoczął projekt GoPlay!, czyli wspólnej budowy placów zabaw z materiałów dostępnych w danym miejscu, w tym także surowców wtórnych lub bardziej obrazowo - śmieci. Np. średnio do budowy każdego placu wykorzystywane jest od 100 do 200 starych opon.

W najbliższym czasie ma ukazać się specjalny poradnik, jak budować place zabaw tego rodzaju. Jego niezwykłość będzie polegać na tym, że będzie on w pełni wizualny, czyli bez słowa instrukcji. Ma to ułatwić wykorzystania w krajach trzeciego świata.

Więcej informacji o projekcie GoPlay!.