Przestrzeń publiczna na Bank - przykłady: Katowice


Od 29 czerwca 2010 r. w Katowicach rusza przebudowa ul. Bankowej, przebiegającej między rektoratem a Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Jesienią po zakończonej modernizacji zmieni się ona w deptak.

Nowa przestrzeń publiczna będzie wykorzystywana m.in. w trakcie Festiwalu Nauki. W 2009 r. pierwszy raz teren ten został zaanektowany przez organizatorów imprezy. Następnie udało im się przekonać władze miasta do projektu Bogdana Markowskiego.

Wyjściowym pomysłem do projektu było opracowanie Witolda Staworzyńskiego, które wygrała w konkursie studentów uniwersytetów. Na ul. Bankowej pojawi się bruk i kostka granitowa, a wzdłuż deptaku klomby z drzewami wiśni. W jednym z nich ma powstać także fontanna. Duża ilość zieleni ma nawiązywać do hasła "Miasto ogrodów" przyświecającemy staraniom Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

- Uznałem, że należy zostawić pas jezdni, umożliwiający, po schowaniu elektronicznie sterowanych słupków, dojazd do budynków karetce czy wyjątkowo ważnym gościom - wyjaśniał Markowski dziennikarzom Gazety Wyborczej. Przewidziano tez miejsce na rozkładaną scenę.

Inwestycja ma kosztować około 2 mln zł. i zostanie sfinansowana z pieniędzy magistratu.

KOMENTARZ
Przyglądając się wizualizacjom trudno się oprzeć wrażeniu, że nie będzie to wysokiej jakości przestrzeń publiczna. Niezwykle cenne jest wykorzystanie pierwotnej koncepcji wyłonionej w konkursie studenckim, ale nie wiem czy w formie warsztatowej nie udałoby się stworzyć lepszej koncepcji, uwzględniającej potrzeby studentów. Ważna jest duża ilość ławek i to jest w pomyśle, ale nie skupiają one społeczności lecz rozrzucają bo całym terenie. Brak jest dominanty, a obszar pozostawiony dla sceny będzie martwym placem przez większość czasu.

Z pewnością wielką wartością nowej "Bankowej" jest to, że będzie. Do tej pory w centrum nie było przestrzeni, gdzie studenci mogliby siąść. Tłum w tym miejscu w czasie słonecznej pogody gwarantowany.