Start-up: Biblioteko-Riksza (The Reading Rickshaw)


Na NaszaPrzestrzen.pl uruchamiam serię postów o ciekawych projektach typu start-up dotyczących przestrzeni publicznej. Pomysł jest wzorowany na m.in. wsparciu jakie udziela Grzegorz Marczak nowopowstającym firmom z obszaru technologii internetowych. Ze względu na dziedzinę nie będę się ograniczał wyłącznie do informacji z Polski. Będę jednak dążył do tego, aby opisywane pomysły można było wesprzeć w ramach crowd-financingu.

Pomysł budowy Biblioteko-Rikszy powstał w głowach trzech studentów Wydziału Sztuki Uniwersytety Minnesota. Zaczęli oni współpracę przy budowie biblioteki na lodzie (www.artshantyprojects.org), która zgromadziła kolekcję 300 książek i wielkie zainteresowanie społeczności lokalnej. Powstała ona na brzegu Medicine Lake w pobliżu Plymouth. Inicjatywa obejmowała nie tylko zebranie książek, ale także organizację wydarzeń związanych z nimi, bibliotekami, archiwami i mrozem.

Zdaniem twórców biblioteka nie może być miejscem, do którego trzeba przyjść, jeśli ma zachęcić do lektury nowe osoby. Biblioteka powinna przyjeżdżać do nich. The Reading Rickshaw powstaje, dzięki pomocy mieszkańców Minnesoty. Jeden z nich udostępnił na ten cel rower, który po przeróbkach ma kursować po Minneapolis i Saint Paul.

Celem Biblioteko-Rikszy jest ułatwienie dostępu do książek i sztuki, dzięki wykorzystaniu czteroosobowego roweru, wyposażonego w bibliotekę poświęconą sztuce. Rower będzie wykorzystywany zarówno w trakcie postoju, jak i jazdy. Chętni będą mogli uczestniczyć w pedałowaniu, w czasie którego wysłuchają np. wykładu z historii sztuki lub poczytać jedną ze specjalnie wybranych książek. Trasa przejazdu będzie obejmowała zwłaszcza te tereny, gdzie normalnych bibliotek nie ma (parki, deptaki, nabrzeża).

Zebrane środki na sfinansowanie pomysłu zostaną wydane na:
Przerobienie czteroosobowego roweru na rikszę (dwie osoby pedałują, dwie są pasażerami)
Utrzymanie bieżące rikszy.
Wyposażenie roweru w półki na książki.
Zakup książek dotyczących sztuki.
Stworzenie archiwum dla biblioteki.
Przygotowanie i wdrożenie programu artystycznego w okresie od 15 czerwca do 15 września.
Opłacenie honorariów współpracowników Sarah Ann Baker, Lauren Herzak-Bauman, and Joe Hillmann.
Opłacenie honorarium za użyczenie roweru.
Stworzenie materiałów promocyjnych (mapy, pocztówki, ulotki, karty biblioteczne).

Łączny koszt projektu: 2000 dolarów
Strona internetowa: http://www.kickstarter.com/projects/lololauren/the-reading-rickshaw?pos=3&ref=recommended