Akcja rewitalizacja – Graffiti i rzeźba na Nadodrzu

1 lipca 2010 rusza „Akcja Rewitalizacja” – cykl warsztatów z rzeźby i graffiti dla młodzieży i studentów z Nadodrza. Celem projektu jest edukacja plastyczna i rewitalizacja przez stworzenie prac artystycznych w przestrzeni miejskiej. Nabór uczestników został przedłużony do 5. lipca.

Nadodrze stopniowo zamienia się w miejsce tętniące życiem, kolejnym przyczynkiem do tego będzie Akcja Rewitalizacja, czyli projekt realizowany przez Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina”, we współpracy z Grupą Kolektyf i Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze. W trakcie dwumiesięcznych warsztatów powstanie kilka murali oraz rzeźba, która stanie na jednym z placów na Nadodrzu. Malunki powstaną na pewno na podwórku przy ulicy Ptasiej oraz na placu Strzeleckim. O lokalizacji reszty zadecydują uczestnicy warsztatów.

Młodzi mieszkańcy Nadodrza będą szkolić swój warsztat pod okiem Konrada Iwanowskiego – architekta krajobrazu, grafficiarza i jednego z głównym organizatorów Graffiti Non Stop i Meeting of Styles. Drugi artysta to Michał Obrusnik, będzie uczyć młodzież różnych technik rzeźbiarskich.

Zapraszamy do udziału w warsztatach, które będą odbywać się w Łokietka 5 oraz w przestrzeni miejskiej Nadodrza. Warsztaty skierowane są do osób w wieku od 13 do 25 lat. Będą okazją do zdobycia podstawowych umiejętności z tych dwóch o dziedzin sztuki, ale przede wszystkim będą okazją do pracy na „żywych” materiałach. Wszystkie działania będzie można śledzić na blogu, na którym umieszczane będą relacje, zdjęcia i opinie uczestników.

Kulminacyjny moment nadejdzie w sierpniu. Po tygodniach szkoleń uczestnicy zdecydują, jak upiększyć swoją dzielnicę, wybierając temat oraz stylistykę dzieł, które staną się stałym elementem krajobrazu. Rezultaty i przebieg prac będzie można zobaczyć na filmie, który powstanie w trakcie trwania projektu.

Organizator projektu – Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „Trampolina” – istnieje od ponad roku. Swoim działaniami pomagało do tej pory najmłodszym mieszkańcom Nadodrza, organizując dwie edycje aukcji charytatywnej „Zaczaruj mi świat!” z okazji Dnia Dziecka, aukcję „Przedłużamy wakacje!” oraz warsztaty dla dzieci z ul. Ptasiej.

Tym razem przyszła kolej na starszą młodzież. Warsztaty są szansą na pożyteczne spędzanie wakacyjnego czasu, rozwinięcie artystyczno-kulturalnych zainteresowań. Jednak przede wszystkim nauczyć mają odpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Projekt współfinansowany jest przez Gminę Wrocław i Program "Młodzież w działaniu".

Zgłoszenia oraz więcej informacji na stronie www.sas-trampolina.org.pl oraz w Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze. Zapisy trwają do 5 lipca 2010. W razie pytań, proszę kontaktować się z koordynatorką projektu – Joanną Wyrwą pod numerem telefonu: 693907408.