Fantomy - postacie: Mark Jenkins

Przykładowe prace
Mark Jenkins to urodzony w 1970 r. w Wirginii amerykański artysta street-art. W czerwcu i lipcu 2010 r. był kuratorem Interactive Design Festival we Francji. Traktuje on przestrzeń publiczną, jako obszar walki między rządem, marketingowcami i artystami o zainteresowanie ludzi. W twórczości zewnętrznej Jenkinsa widoczne są dwa wątki, które nazwałbym wspólnie - fantomami.

Ustawione w przestrzeni publicznej manekiny - najczęściej pozbawione głów - wydają się żebrać o zainteresowanie ludzi, często nieświadomych, że mijają instalacje artystyczną. Półprzezroczyste rzeźby zwierząt - np. kaczek pływających po kałuży na ulicy - naruszają codzienne postrzeganie wspólnej przestrzeni.

Wykorzystując podobną technikę Mark Jenkins zmienia też meble miejskie w nowe twory. Pakuje parkometry w miodową folię i tworzy "lizaki". Dodanie dwóch prostych blaszek przypominających liście do słupka znaku "stop", zmienia go w kwiat. Rozwinięcie kawałka czerwonego dywanu przed wejściem do ulicznego kanału to prosta metoda zmuszająca do nowego spojrzenia na osoby mijane na ulicy.